SHBA synon reduktimin në zero të të ardhurave të Iranit nga nafta

03.07.2018 17:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA synon reduktimin në zero të të ardhurave të Iranit nga nafta

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar planet për rivendosjen e sanksioneve të ashpra ndaj sektorëve të energjisë dhe financave të Iranit, duke thënë se Teherani duhet të ndryshojë qëndrim dhe të sillet si “një vend normal”. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Cindy Saine njofton nga Uashingtoni.

Pasi u tërhoq nga marrëveshja për Iranin në muajin maj, Shtetet e Bashkuara janë gati të rivendosin sanksione të ashpra ekononomike ndaj Iranit dhe po u bëjnë thirrje vendeve dhe kompanive të tjera në gjithë botën të bëjnë të njëjtën gjë.

Brian Hook është drejtor i planifikimit të politikave në Departamentin e Shtetit.

“Objektivi ynë, përsa u takon sanksioneve të energjisë, është që të rrisimi presionin ndaj regjimit iranian duke i ulur në zero të ardhurat e tij nga shitja e naftës së papërpunuar. Aktualisht po punojmë për të minimizuar pasojat në tregun global, por kemi besim se ka aftësi të mjaftueshme për prodhim nafte rezervë”.

Zoti Hook tha se 50 kompani ndërkombëtare kanë premtuar të tërhiqen nga Irani.

Mes protestave në Iran ndaj përkqësimit të gjendjes ekonomike, opozitarët në mërgim të qeverisë së Teheranit u takuan për një “tubim për lirimin e Iranit” në Paris. Rudy Giuliani, këshilltar ligjor i Presidentit Donald Trump, tha sa sanksionet e planifikuara kanë filluar ta japin efektin.

“Mendoj gjithashtu se është një vlerësim për faktin që Presidenti Trump dhe qeveria jonë, kanë mbështetur protestuesit. Energjitë e tyre janë ripërtërirë”.

Vendet e tjera nënshkruese të marrëveshjes bërthamore të Iranit, përfshirë Gjermaninë dhe Francën, vazhdojnë të jenë pjesë e saj. Ish-Ambasadori amerikan në OKB, Bill Richardson paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të armiqësojnë aleatët evropianë, në përpjekjet për të ndëshkuar Iranin.

“Prandaj mendoj se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të kujdesshme me zbatimin e sanksioneve ndaj miqve tanë evropianë”.

Nga ana e tij, presidenti iranian, Hassan Rouhani po fillon një turne diplomatik në Evropë, në përpjekje për të ruajtur marrëveshjen bërthamore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ka nisur protesta “Përdhunuesit në burg”

Ka nisur protesta “Përdhunuesit në burg”

Edhe deputetët  protestojnë në protestën “Përdhunuesit në burg”

Edhe deputetët protestojnë në protestën “Përdhunuesit në burg”

Hamza kërkon kujdes maksimal ndaj Ligjit për Financat Publike për menaxhim efikas të parasë publike

Hamza kërkon kujdes maksimal ndaj Ligjit për Financat Publike për menaxhim efikas të parasë publike

‘Kosova e Re’ rrit çmimin e energjisë dhe godet mjedisin, BGF e INDEP kërkojnë shkëputjen e kontratës

‘Kosova e Re’ rrit çmimin e energjisë dhe godet mjedisin, BGF e INDEP kërkojnë shkëputjen e kontratës

Preportr: Kompensimet që diskriminojnë

Preportr: Kompensimet që diskriminojnë

Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve të Kosovës: Fehmi Ahmeti është shënjestruar pa të drejtë

Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve të Kosovës: Fehmi Ahmeti është shënjestruar pa të drejtë

Hoxha: Agjenda e Reformave Evropiane ‘ERA’ është përmbushur 68%

Hoxha: Agjenda e Reformave Evropiane ‘ERA’ është përmbushur 68%

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet në ndërtimin e një ambienti të sigurt

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet në ndërtimin e një ambienti të sigurt

BE-ja kërkon reforma në gjyqësor, mosliberalizimi i vizave padrejtësi për Kosovën

BE-ja kërkon reforma në gjyqësor, mosliberalizimi i vizave padrejtësi për Kosovën

Rol i i pazëvendësueshëm i Eliot Engelit në çështjet shqiptare, veçmas të Kosovës

Rol i i pazëvendësueshëm i Eliot Engelit në çështjet shqiptare, veçmas të Kosovës

Inspektorati Shëndetësor po heton gjinekologun që kreu abortin e të miturës nga Drenasi

Inspektorati Shëndetësor po heton gjinekologun që kreu abortin e të miturës nga Drenasi

Vuçiq viziton Bujanocin, kjo është agjenda e tij

Vuçiq viziton Bujanocin, kjo është agjenda e tij

Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate

Stoltenberg: Rusia përpiqet të ndërhyjë te vendet e Ballkanit

Stoltenberg: Rusia përpiqet të ndërhyjë te vendet e Ballkanit