SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

31.12.2020 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

Pentagonit i janë dhënë 180 ditë afat për të treguar gjithçka di për UFO-t nga qeveria e SHBA.

Ligji prej 5,593-faqesh i paketës së ndihmës financiare për COVID-19 i nënshkruar së fundmi nga presidenti Donald Trump, përmbante gjithashtu edhe çështje të palidhura me pandeminë, zbulohet nga mediat amerikane.

Mes tyre ishte një ultimatum sensacional ndaj Pentagonit dhe agjencive të tjera të inteligjencës, që brenda 180-ditëve të tregojnë gjithçka dinë për objektet e paidentifikuara fluturuese, ose mjetet aliene të njohura dhe si UFO.

Masa nuk ishte përfshirë në tekstin e ligjit por e listuar si “koment i komisionit,” i atashuar me ligjin e përvitshëm të autorizimit të inteligjencës.

Komisioni i inteligjencës në Senat, i drejtuar nga republikani Marco Rubio thoshte në koment se “urdhëron kreun e inteligjencës në konsultim me sekretarin e mbrojtjes dhe krerët e agjencive të tjera të ngjashme, që brenda 180 ditëve të dorëzojnë raportin e plotë të inteligjencës dhe forcave të armatosura për fenomenet e paidentifikuara ajrore.”

Masa kërkon agjencitë të japin “analizë të detajuar të të dhënave mbi fenomene të paidentifikuara si inteligjencë gjeo-hapësinore, sinjale të paidentifikuara inteligjence, inteligjencë njerëzore apo matje të sinjaleve të inteligjencës”.

Dokumenti kërkon nga FBI një “analizë të detajuar nga të fenomeneve të paidentifikuara ajrore në hapësirën ajrore të SHBA … dhe vlerësimet nëse këto fenomeneve mund t’i atribuohen një ose më shumë kundërshtarëve të huaj”.

Zëdhënësja e departamentit të mbrojtjes Sue Gough, konfirmoi kërkesën për të përditshmen New York Post.

“Jemi në dijeni se komisioni i inteligjencës në Senat ka kërkuar një raport mbi fenomenet e paidentifikuara ajrore brenda 180 ditëve,” tha Gough.

Nick Pope, ish-drejtor i zyrës për “UFO-t” në ministrinë britanike të mbrojtjes tha: “Është një lëvizje e mirëpritur që tregon se fenomeni po merret seriozisht nga komuniteti i inteligjencës. Tashmë besoj se grupi i Fenomeneve të Paidentifikuara Ajrore në Pentagon kanë nisur hartimin e raportit për komisionin e Senatit.”/tch

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

Këta janë lojtarët pa kontratë pas gjashtë muajve

Këta janë lojtarët pa kontratë pas gjashtë muajve

JLo me performancë ‘live’ për Vitin e Ri

JLo me performancë ‘live’ për Vitin e Ri

Kënga më e re nga Hekurani dhe Violeta “Amaneti i mërgimtarit”

Kënga më e re nga Hekurani dhe Violeta “Amaneti i mërgimtarit”

Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

Diego Costa pritet të largohet nga Atletico

Diego Costa pritet të largohet nga Atletico

Hilaria Baldwin mohon se ka falsifikuar origjinën e saj spanjolle

Hilaria Baldwin mohon se ka falsifikuar origjinën e saj spanjolle

Ancelotti apo Guardiola? Sonte zhvillohet ndeshja e paparashikueshme

Ancelotti apo Guardiola? Sonte zhvillohet ndeshja e paparashikueshme

Flet sërish Xhaka: I heshta kritikët sepse flisnin shumë

Flet sërish Xhaka: I heshta kritikët sepse flisnin shumë

Heq borën me … flakëhedhës – video

Heq borën me … flakëhedhës – video

Rrokulliset me veturë dhe humb jetën ish-lojtari i Liverpoolit

Rrokulliset me veturë dhe humb jetën ish-lojtari i Liverpoolit

Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

Prepolli kritikon Ballkanin për angazhimin e Bledi Shkëmbit si trajner

Prepolli kritikon Ballkanin për angazhimin e Bledi Shkëmbit si trajner

Flet lojtari më i mirë i shekullit: Dua të luaj edhe për disa vite

Flet lojtari më i mirë i shekullit: Dua të luaj edhe për disa vite

Zgjidhen lojtari dhe trajneri i shekullit

Zgjidhen lojtari dhe trajneri i shekullit

Liverpool – West Brom, formacionet zyrtare

Liverpool – West Brom, formacionet zyrtare