SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

12.03.2019 01:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Shtetet e Bashkuara nuk janë kursyer në presione ndaj aleatëve për të refuzuar teknologjinë e Huawei ndërsa tashmë ka filluar ti kërcënojë me pasoja serioze.

Wall Street Journal raportoi se ambasadori Amerikan në Gjermani, Richard Grenell, dërgoi një letër pranë ministrit Gjerman të ekonomisë duke paralajmëruar se SHBA mund të kufizojë informacionin që ndan me autoritetet vendase nëse lejon prodhuesit si Huawei të ndërtojnë rrjetet 5G të vendit.

Komunikimi i sigurtë është jetik për mbrojtjen argumentonte Grenell dhe kompanitë si Huawei e cenojnë atë.

Gjermania deri më sot ka anuar pro lejimi të Huawei për të ndërtuar rrjetet 5G të operatorëve pasi një hetim i kryer nuk zbuloi asnjë provë që implikon Huawei.

Zyrtarët Amerikanë nga ana tjetër nuk kanë dhënë asnjë provë publike dhe kryesisht janë fokusuar tek rreziqet “potenciale” që bart kompania Kineze.

Autoritetet në SHBA kanë sanksionuar Huawei duke e akuzuar edhe për vjedhje të sekreteve tregtare. WSJ tha se Gjermania ka për synim që të vendosë disa kufizime për kompanitë Kineze si dhe inspektimin e kodeve të softuerëve dhe harduerëve të tyre.

Në SHBA vijojnë me këtë qëndrim agresiv, vende të tjera si Britani do të duhet të vendosin mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Për Huawei do të ishte dhimbje koke sepse vendet kryesore të botës do të refuzonin teknologjinë e kompanisë nga frika se mund të humbasin informacione jetike për sigurinë e qytetarëve të tyre edhe nëse nuk mendojnë si SHBA se Huawei përbën kërcënim real. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)

Përditësimet në Windows 10 janë shndërruar në makth përdoruesit

Përditësimet në Windows 10 janë shndërruar në makth përdoruesit

Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

Apex Legends përjashton 335 mijë lojtarë që mashtronin

Apex Legends përjashton 335 mijë lojtarë që mashtronin

Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

Udhëtimi me veturë nëpër rrugë, anash së cilës ka borë disa metra të lartë (Video)

Udhëtimi me veturë nëpër rrugë, anash së cilës ka borë disa metra të lartë (Video)

A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019

Protesta në Rusi për lirinë në internet

Protesta në Rusi për lirinë në internet

Pasi ta mësoni këtë nuk do ta përzieni më kafen me qumësht kurrë

Pasi ta mësoni këtë nuk do ta përzieni më kafen me qumësht kurrë

Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel

Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel