SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

12.03.2019 01:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Shtetet e Bashkuara nuk janë kursyer në presione ndaj aleatëve për të refuzuar teknologjinë e Huawei ndërsa tashmë ka filluar ti kërcënojë me pasoja serioze.

Wall Street Journal raportoi se ambasadori Amerikan në Gjermani, Richard Grenell, dërgoi një letër pranë ministrit Gjerman të ekonomisë duke paralajmëruar se SHBA mund të kufizojë informacionin që ndan me autoritetet vendase nëse lejon prodhuesit si Huawei të ndërtojnë rrjetet 5G të vendit.

Komunikimi i sigurtë është jetik për mbrojtjen argumentonte Grenell dhe kompanitë si Huawei e cenojnë atë.

Gjermania deri më sot ka anuar pro lejimi të Huawei për të ndërtuar rrjetet 5G të operatorëve pasi një hetim i kryer nuk zbuloi asnjë provë që implikon Huawei.

Zyrtarët Amerikanë nga ana tjetër nuk kanë dhënë asnjë provë publike dhe kryesisht janë fokusuar tek rreziqet “potenciale” që bart kompania Kineze.

Autoritetet në SHBA kanë sanksionuar Huawei duke e akuzuar edhe për vjedhje të sekreteve tregtare. WSJ tha se Gjermania ka për synim që të vendosë disa kufizime për kompanitë Kineze si dhe inspektimin e kodeve të softuerëve dhe harduerëve të tyre.

Në SHBA vijojnë me këtë qëndrim agresiv, vende të tjera si Britani do të duhet të vendosin mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Për Huawei do të ishte dhimbje koke sepse vendet kryesore të botës do të refuzonin teknologjinë e kompanisë nga frika se mund të humbasin informacione jetike për sigurinë e qytetarëve të tyre edhe nëse nuk mendojnë si SHBA se Huawei përbën kërcënim real. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Vodafone lançon 5G në Itali

Vodafone lançon 5G në Itali

Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

Google Maps tashmë tregon një informacion jetik për drejtuesit e makinave

Galaxy Note 10 do ti mungojë një teknologji e fundit

Galaxy Note 10 do ti mungojë një teknologji e fundit

Huawei do të ndërtojë rrjetin 5G të operatorit më të madh celular në Rusi

Huawei do të ndërtojë rrjetin 5G të operatorit më të madh celular në Rusi

Skype sjell funksionin e munguar në platformat mobile

Skype sjell funksionin e munguar në platformat mobile