SHBA me akuza ndaj hakerave kinezë

20.12.2018 18:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA me akuza ndaj hakerave kinezë

Departamenti amerikan i drejtësisë ka njoftuar për akuza penale kundër dy hakerëve që thuhet se janë të lidhur me shërbimin kryesor të inteligjëncës së Kinës.

Zhu Hua dhe Zhang Shilong kanë synuar që të vjedhin sekretet konfidenciale, komerciale dhe teknike.

Sipas raportimeve të fundit të dy burrat janë aktualisht në Kinë.

Britania e Madhe, Australia, Kanadaja, Japonia, Hollanda, Zelanda e Re dhe Suedia janë njoftuar gjithashtu se mund të jenë objektivi i radhës për këto sulme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


SHBA me akuza ndaj hakerave kinezë

SHBA me akuza ndaj hakerave kinezë

Pacolli: Shpend Ahmeti do të përfundojë si Alma Lama

Pacolli: Shpend Ahmeti do të përfundojë si Alma Lama

Arratiset djali i Sabit Gecit

Arratiset djali i Sabit Gecit

Mungesa e konsensusit dobëson përfaqësimin e Kosovës në dialog

Mungesa e konsensusit dobëson përfaqësimin e Kosovës në dialog

Lluka takon organet përgjegjëse për sektorin energjetik të vendit

Lluka takon organet përgjegjëse për sektorin energjetik të vendit

Mustafa: Mos me qenë LDK-ja e fortë, nuk do të merrej askush me të

Mustafa: Mos me qenë LDK-ja e fortë, nuk do të merrej askush me të

Veseli fton krerët insitucionalë dhe përfaqësuesit e opozitës për t’u koordinuar për Dialogun

Veseli fton krerët insitucionalë dhe përfaqësuesit e opozitës për t’u koordinuar për Dialogun

Vazhdojnë protestat e studentëve shqiptarë në Tetovë

Vazhdojnë protestat e studentëve shqiptarë në Tetovë

Pacolli: Viti 2018, vit i regresit në politikën e jashtme

Pacolli: Viti 2018, vit i regresit në politikën e jashtme

Letra e Vuçiqit për Putinin, përmendet Kosova

Letra e Vuçiqit për Putinin, përmendet Kosova

Spanjë, gjenden 11 emigrantë të vdekur

Spanjë, gjenden 11 emigrantë të vdekur

Pas Haradinajt, ekipi negociator takon kryeparlamentarin Veseli

Pas Haradinajt, ekipi negociator takon kryeparlamentarin Veseli

Bastiset shtëpia e Sabit Gecit

Bastiset shtëpia e Sabit Gecit

Ministri serb zbulon shifrën e humbjeve pas taksës 100% nga Kosova

Ministri serb zbulon shifrën e humbjeve pas taksës 100% nga Kosova

Haxhiu: Do ta dërgojmë në Kushtetuese vendimin e Thaçit për përbërjen e KQZ-së

Haxhiu: Do ta dërgojmë në Kushtetuese vendimin e Thaçit për përbërjen e KQZ-së

Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore

Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore