ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

19.12.2020 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

Administrata Trump parashikon të mbyllë dy konsullata të SHBA-së në Rusi, konfirmoi CNN, ndërkohë që presidenti i zgjedhur Joe Biden po përgatitet për tranzicionin në sfondin e tensioneve me Moskën, e dyshuar si origjina e një sulmi kibernetik.

“Departamenti amerikan i Shtetit do të mbyllë konsullatën në Vladivostok dhe do të pezullojë aktivitetet në konsullatën e Ekaterinburgut”, njoftoi stacioni televiziv CNN duke cituar një letër dërguar nga Departamenti amerikan i Shtetit në kongresin e 10 dhjetorit.

“Ky vendim u mor në përgjigje të problemeve të përhershme të personelit të misionit amerikan në Rusi, pas tavanit të vendosur nga Rusia në 2017 për misionin amerikan dhe ngërçit që rezulton me Rusinë përsa i përket vizave diplomatike”, deklaroi CNN, raporton ATSh.

“Dhjetë diplomatë amerikanë të caktuar në konsullata do të transferohen në ambasadën amerikane në Moskë, ndërkohë që 33 punonjës lokalë do të humbin vendet e tyre të punës”, sipas të njëjtit burim.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë, shkak gjendja me pandeminë Covid-19

Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë, shkak gjendja me pandeminë Covid-19

Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

Në Merdare nuk ka pritje, te Dheu i Bardhë deri 40 minuta

Në Merdare nuk ka pritje, te Dheu i Bardhë deri 40 minuta

Identifikohet një i dyshuar për raste të grabitjeve

Identifikohet një i dyshuar për raste të grabitjeve

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Biden vaksinohet të hënën kundër COVID-19

Biden vaksinohet të hënën kundër COVID-19

Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Haradinaj për grabitjet: Institucionet të japin provimin duke kapur kriminelët

Haradinaj për grabitjet: Institucionet të japin provimin duke kapur kriminelët

Hoti i reagon Vuçiqit: S’ka marrëveshje pa njohje reciproke

Hoti i reagon Vuçiqit: S’ka marrëveshje pa njohje reciproke

8 të vdekur dhe 345 raste të reja me koronavirus në Kosovë

8 të vdekur dhe 345 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Talla: Të pezullohet TVSH-ja për prodhuesit vendor

Talla: Të pezullohet TVSH-ja për prodhuesit vendor

​Krasniqi: Do t’i mbështesim 80 %e bizneseve të prekura nga pandemia

​Krasniqi: Do t’i mbështesim 80 %e bizneseve të prekura nga pandemia

​Grabitje e armatosur në Prishtinë, Policia jep detaje

​Grabitje e armatosur në Prishtinë, Policia jep detaje

OBSh: Kombet më të varfra do t’i marrin vaksinat në gjysmën e parë të 2021

OBSh: Kombet më të varfra do t’i marrin vaksinat në gjysmën e parë të 2021

KE porosi për 80 milionë doza shtesë të vaksinës “Moderna”

KE porosi për 80 milionë doza shtesë të vaksinës “Moderna”