ShBA: Kina hakoi kërkimet tona rreth koronavirusit

14.05.2020 11:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ShBA: Kina hakoi kërkimet tona rreth koronavirusit

Hakerë të lidhur me Kinën janë duke shënjestruar organizata amerikane që po kryejnë kërkime për sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi, kanë thënë autoritetet në Shtetet e Bashkuara.

Byroja Federale e Hetimeve (FBI) dhe Agjencia për Siguri Kibernetike dhe Siguri të Infrastrukturës, kanë thënë se janë duke hetuar “aktorë kibernetikë dhe koleksionistë jotradicionalë” të lidhur me Kinën, që kanë shënjestruar organizata, të cilat kanë kryer kërkime për koronavirusin në Kombet e Bashkuara.

“Këta aktorë janë vëzhguar teksa kanë qenë duke tentuar që të identifikojnë dhe marrin pronë intelektuale dhe të dhëna të shëndetit publik që lidhen me vaksina, trajtime dhe testime të personelit të lidhur me sëmundjen Covid-19”, që shkakton koronavirusi, është thënë në deklaratë.

Megjithatë, ende nuk janë ofruar shembuj të aktivitetit kibernetik.

Autoritetet amerikane kanë akuzuar vazhdimisht Kinën për spiunim kibernetik, me qëllim të vjedhjes së pronës intelektuale.
Kina në anën tjetër mohon këto pretendime.

Ambasada kineze në Uashington, i ka konsideruar pretendimet e fundit si “gënjeshtra”.

Pandemia me koronavirus ka thelluar mospajtimet në mes të këtyre dy shteteve, pasi presidenti amerikan, Donald Trump akuzon Kinën se është përgjegjëse për përhapje të virusit në gjithë botën.

Kjo krizë ka shtuar presionin edhe në marrëveshjen tregtare në mes të SHBA-së dhe Kinës, të nënshkruar në muajin janar.
Shtëpia e Bardhë dhe ligjvënësit republikanë kanë sugjeruar sanksione ekonomike dhe masa tjera të ashpra kundër Kinës, vendit ku ka shpërthyer pandemia me koronavirus vitin e kaluar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend