SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

02.04.2020 16:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

Numri i amerikanëve që kanë paraqitur kërkesa për përfitim të papunësisë është rritur në 6.65 milionë, për shkak të pandemisë së coronavirusit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shifra aktuale besohet të jetë më e lartë, pasi shumë njerëz besohet të kenë pasur ngatërresa me rastin e aplikimit.

Raportohet se në këto kërkesa nuk kualifikohen punëtorët me orar jo të plotë.

Sipas të dhënave në Departamentin e Punës, vetëm javën e kaluar shifra e fundit u raportua me gati 3.3 milionë.

Firmat e makinave kanë ndaluar prodhimin dhe udhëtimi ajror ka rënë ndjeshëm.

Sipas ekonomistëve, një e pesta e fuqisë punëtore të SHBA-së është drejt bllokimit. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Ndaj dy personave  paraburgim për dhunë në familje

Ndaj dy personave paraburgim për dhunë në familje

New York Times: SHBA në pjesën më të madhe ka qëndruar e ‘heshtur’ ndërsa Kina është rritur në mënyrë dramatike në ushtri

New York Times: SHBA në pjesën më të madhe ka qëndruar e ‘heshtur’ ndërsa Kina është rritur në mënyrë dramatike në ushtri

Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e premtja fillon me lehtësim të masave ndaj Covid-19

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e premtja fillon me lehtësim të masave ndaj Covid-19