SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

08.03.2019 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri
SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

07 mars 2019 23:52
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se më shumë se 20 zyrtarë të lartë institucionalë të Kosovës nuk kanë mundur të pajisjen me viza nga SHBA-ja për shkak të refuzimit të heqjes së taksës.

Ai ka thënë në Interaktiv të KTV-së se ka deputetë e ministra që s’janë pajisur me viza si masë ndëshkuese nga SHBA-ja për shkak se Kosova nuk e ka dëgjuar këshillën e SHBA-së për të hequr taksën ndaj mallrave serbe.

“Taksa ka qenë vendim i drejtë karshi agresionit të Serbisë në raport me Kosovën. E kam theksuar në disa vende. Për këtë vendim s’jemi konsultuar me vendet mike sepse kemi konsideruar se është vendim i yni i drejtë si institucione për t’iu kundërvu një shteti që mundohet ta dëmtojë subjektivitetin tonë ndërkombëtar. Por tash kemi mbërri në një pikë kur na dëmton raportet. Ka një sërë masash të SHBA-së kundër nesh. Numri i zyrtarëve institucionalë që s’kanë mundur të shkojnë në SHBA është i lartë. Ka deputetë, ministra, edhe kryeministri. Mbi 20 është numri i zyrtarëve të cilët s’kanë udhëtuar në udhëtimet e planifikuara për shkak se SHBA-ja s’ua dha vizën”, ka thënë ai duke shtuar se Kosova duhet të ketë kujdes me veprimet në raport me SHBA-në.

Ka thënë se me rezistencën për të hequr taksën, Kosova po e vë veten në listën e vendeve ndaj të cilave SHBA-ja ka vënë sanksione. Në këtë listë, Tahiri ka thënë se Kosova po bëhet si Irani, Rusia e Venezuela.

Ai ka thënë se janë paralajmëruar edhe masa tjera për mosndihma në programe të ndryshme, por edhe financiare.

Tahiri ka thënë se ka takime të rregullta të koalicionit qeverisës dhe se i takon ministrit të dikastereve përkatëse që ta vënë në rend dite pikën për pezullim të taksës.

“Del jashtë veprimit për të cilin jemi mandatuar nëse një ministër i një linje tjetër jep këtë propozim. Duhet të bëhet me autorizim të kryeministrit”, ka shtuar ai.

Ai i është kundërpërgjigjur kryeministrit Ramush Haradinaj që pati deklaruar se PDK-ja dhe presidenti Hashim Thaçi kanë ndikuar që presioni nga SHBA-ja për taksën të rritet.

“Me sanksione janë ballafaquar nga kryeministri e shumë zyrtarë tjerë. S’kemi të drejtë të flasim në emër të SHBA-së sepse po flasin ata vetë. Kemi marrë letër nga tri institucione të SHBA-së sepse u krijua një ndjenjë se SHBA-ja s’ka mendim të qartë dhe unik për Kosovën. Si rezultat të kësaj fryme patëm një letër nga tri institucione Shtëpia e bardhë, Departamenti i Shtetit dhe Departamenti i Mbrojtjes. Ata e bënë të qartë qëndrimin për taksën. Neve na shqetëson shumë”, ka thënë ai.

Tahiri ka thënë se qeveria s’do të bjerë për shkak të taksës, por ka shtuar se duhet të ketë angazhim për kultivim të raporteve me aleatët e jo të ketë dëmtim të tyre.

Në fund Tahiri ka thënë se asnjë politikan nuk duhet të mendojë për vota kur bëhet fjalë për raportet me SHBA-në teksa ka shtuar se në sondazhet e fundit partia e tij është e para.

“Mund të siguroj se në dy sondazhet e fundit dalim në vendin e parë me dallim prej LDK-së e partia e tretë është befasi që nuk dua ta zbuloj”, ka përfunduar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë  sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës