SHBA-ja kritikon emërimet e kriminelëve dhe joprofesionistëve në pozitat e larta

15.05.2019 08:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA-ja kritikon emërimet e kriminelëve dhe joprofesionistëve në pozitat e larta

Emërimi i njerëzve të pakualifikuar dhe të dënuar për krime lufte në pozita të larta ka nxitur reagimin e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Megjithëse nuk kanë drejtuar gishtin se kush janë të emëruarit, kjo ambasadë ka shprehur shqetësim duke bërë thirrje që të ndalen emërimet politike, shkruan sot Koha Ditore.

Por, dy rastet e fundit për të cilat ambasadori amerikan reagoi edhe në rrjete sociale është emërimi i Naser Shalës në pozitën e drejtorit të Sekretariatit të Agjencisë Kosovare të Krahasimit dhe Verifikimit të Pronës, si dhe emërimi i Sylejman Selimit – ambasador në Tiranë. Shala, që në luftë njihej si komandant “Ftyra”, ka qenë i akuzuar së bashku me Fatmir Limajn nga Prokuroria Speciale për krime lufte kundër popullatës civile dhe krime lufte kundër të burgosurve në rastin “Kleçka”.

Pas një procesi gjyqësor, Themelorja në Prishtinë kishte shpallur të pafajshëm Limajn dhe nëntë ish-pjesëtarët e UÇK-së, në mesin e tyre edhe Shalën. Shala ishte përfshirë edhe në aferën e përgjimeve “Pronto”, me kryeprotagonist Adem Grabovcin e PDK-së. Grabovci kishte përdorur emrin e Shalës për ta frikësuar ish-kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Sipas asaj që Grabovci ia transmetonte Shalës në bisedën telefonike, ish-kryekuvendari ishte zmbrapsur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Jam kërcënuar unë dhe familja ime, Thaçi të japë dorëheqje

Kurti: Jam kërcënuar unë dhe familja ime, Thaçi të japë dorëheqje

Muja: Kushtetuesja vendos nesër, mendoj se procedura për zgjedhjen e qeverisë do të kthehet në fillim

Muja: Kushtetuesja vendos nesër, mendoj se procedura për zgjedhjen e qeverisë do të kthehet në fillim

Osmani: Gjendja e jashtëzakonshme u pa që s’ishte e nevojshme, Mustafa duhej të më telefononte mua

Osmani: Gjendja e jashtëzakonshme u pa që s’ishte e nevojshme, Mustafa duhej të më telefononte mua

Kurti priti Valdete Dakën, KQZ-ja e gatshme të ushtrojë autoritetin e saj

Kurti priti Valdete Dakën, KQZ-ja e gatshme të ushtrojë autoritetin e saj

Nga e marta zyrtarët policorë i kthehen orarit të punës prej 8 orëve

Nga e marta zyrtarët policorë i kthehen orarit të punës prej 8 orëve

Gjashtë raste të reja me koronavirus në Kosovë

Gjashtë raste të reja me koronavirus në Kosovë

Abdullahu: Po bëhet presion në Gjykatën Kushtetuese lidhur me vendimin për mandatarin

Abdullahu: Po bëhet presion në Gjykatën Kushtetuese lidhur me vendimin për mandatarin

​Tomë Gashi thotë se nuk e respekton vendimin e Kushtetueses nëse bie në kundërshtim me Kushtetutën

​Tomë Gashi thotë se nuk e respekton vendimin e Kushtetueses nëse bie në kundërshtim me Kushtetutën

Kurti zhvillon bisedë telefonike me Zaev

Kurti zhvillon bisedë telefonike me Zaev

Vdes 59-vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Vdes 59-vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Maqedonia Veriore nesër vendos për hapjen e kufijve

Maqedonia Veriore nesër vendos për hapjen e kufijve

Vitia: Hapja e plotë e kafeterive shqyrtohet pas 1 qershorit

Vitia: Hapja e plotë e kafeterive shqyrtohet pas 1 qershorit

Ramadani: Kosova doli shumë më mirë në pandemi se skenarët e parashikuar

Ramadani: Kosova doli shumë më mirë në pandemi se skenarët e parashikuar

Vitia konfirmon lehtësimin e masave, ky do të jetë orari i ri i lëvizjes nga data 28 maj

Vitia konfirmon lehtësimin e masave, ky do të jetë orari i ri i lëvizjes nga data 28 maj

Ujkani: Sulmi ndaj ‘IPKO’-së, mesazh negativ për investitorë̈t e huaj

Ujkani: Sulmi ndaj ‘IPKO’-së, mesazh negativ për investitorë̈t e huaj

KMDLNJ: Vdekja tragjike e Agon Musliut nga Gjilani duhet të hetohet deri në fund

KMDLNJ: Vdekja tragjike e Agon Musliut nga Gjilani duhet të hetohet deri në fund