SHBA, Iran shkëmbejnë akuza lidhur me protestat

05.01.2018 00:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA, Iran shkëmbejnë akuza lidhur me protestat

Irani u përfshi dje nga dy tubime njëri kundër dhe tjetri në mbështetje të qeverisë iraniane. Ndërsa Shtetet e Bashkuara ripërsëritën mbështetjen për popullin iranian, përfaqësuesi i Iranit në Kombet e Bashkuara e akuzoi atë për “veprime flagrante ndërhyrjeje”.

Trazirat në vend vazhdojnë prej një jave. Protestuesit antiqveritarë demostrojnë kundër problemeve ekonomike dhe kanë bërë thirrje për reforma qeveritare. Si pazojë e trazirave në vend të paktën 21 vetë janë vrarë dhe autoritetet kanë arrestuar me qindra njerëz.

Dje mediat shtetërore iraniane publikuan video të tubimeve pro-qeveritare ndërsa videot e protestestave kundër qeverisë që përfshinë disa qytete të vendit, u përhapën nga mediat sociale.

Komandanti i Gardës Revolucionare Mohammad Ali Jafari, në faqen e tij në internet e shpalli ditën e djeshme si fundin e trazirave të vitit 2018. Sipas tij, numri i protestuesve nuk i kaloi të 15 mijë vetët në mbarë vendin. Ai tha se garda kishte vendosur një numër të kufizuar trupash në Isfahan, Larestan dhe Hamadan.

Në një mesazh në twiter Presidenti amerikan Donald Trump ripësëriti mbështetjen për të gjithë ata që protestojnë ndaj qeverisë iraniane. Krerët kryesorë iranianë, përfshirë udhëheqësin suprem Ajatollah Ali Khamenei, kanë fajësuar qeveritë e huaja për protestat.

Delegacioni amerikan në Këshillin e Sigurimit ka kërkuar mbajtjen e një takimi urgjent për të diskutuar protestat, por deri tani asnjë nuk është planifikuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për kameraman/e dhe fotograf/e
artikull i sponzorizuar


Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro