Shala: Prokurorët e gjyqtarët, “kompromise” në rastet e korrupsionit

19.05.2019 07:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shala: Prokurorët e gjyqtarët, “kompromise” në rastet e korrupsionit

Aktakuzat e korrupsionit, sipas kryetarit të Gjykatës se Apelit, Hasan Shala, ngrihen pa u hetuar mirë. Kjo, sipas tij, bën që shumica e gjykimeve të profilit të lart të mos marrin aktgjykime dënuese.

Në intervistën e javës, Shala ka folur për lojën pingpong mes prokurorisë dhe gjykatës si tendencë për të arsyetuar dështimet e sistemit të drejtësisë në luftën kundër korrupsionit. Shala ka folur edhe për mungesën e konsistencës në dënime, shkruan sot Koha Ditore.

Ka pranuar që gjyqësori i Kosovës më shumë e dënon një hajn ordiner se një zyrtar publik për korrupsion milionësh. Për dënimet e buta tek rastet e korrupsionit, Shala ka deklaruar se bëhet “kompromis” mes gjyqtarëve dhe prokurorëve. Sipas Shalës, kjo ndodh për shkak të mosprofesionalizmit të personave që merren me ndjekjen dhe gjykimin e profilit të lartë.

KD: Sistemi gjyqësor vazhdimisht është kritikuar për mungesë të rezultateve. Në cilësinë e kryetarit të Gjykatës së Shkallës së Dytë si e vlerësoni sistemin gjyqësor?

Shala: Konsideroj që ne kemi një sistem gjyqësor për nga mosha të ri. Një gjyqësor i ri i ka të mirat, por edhe të metat e veta. Kjo, për shkak që një gjyqtar duhet të këtë përvojë në punën e tij, dhe se përvoja vetvetiu tregon edhe rezultatin. Pa një përvojë nuk ka edhe rezultat.

KD: Sa jeni të kënaqur me këto vendime?

Shala: Mesatarisht jemi të kënaqur. Nuk jemi të kënaqur mjaftueshëm as për vetë vendimet e Gjykatës së Apelit e lëre më të Gjykatës Themelore, por shpesh ndodh që nuk jemi të kënaqur as me vendimet e Gjykatës Supreme, për shkak se në tërë sistemin gjyqësor nuk e kemi atë cilësinë e kënaqshme. Mendim personal është ky.

KD: Çfarë ngecjesh kanë këto vendime?

Shala: Varësisht prej gjyqtarëve. Ka vendime jashtëzakonisht të arsyetuara mirë, por ka disa vendime që fatkeqësisht nuk janë të arsyetuara mirë….(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë