Shala nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Klubin e Prodhueseve të Kosovës për ta fuqizuar sektorin e prodhimit

14.02.2019 12:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shala nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Klubin e Prodhueseve të Kosovës për ta fuqizuar sektorin e prodhimit

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, takoi drejtorin ekzekutiv të Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxhën, me të cilin biseduan për mundësitë e bashkëpunimit në rritjen e konkurrencës në sektorin e prodhimit, që ndikon drejtpërdrejt në krijimin e vendeve të reja të punës.  

Në vazhdimësinë e përkrahjes dhe forcimit të prodhuesve vendorë, ministri i MTI-së Endrit Shala nënshkroi memorandum bashkëpunimi me Klubin e Prodhueseve të Kosovës për të realizuar projekte të përbashkëta që kanë për synim rritjen e konkurrencës në sektorin e prodhimit në Kosovë.

Ministri Shala potencoi se forcimi sektorit të prodhimit ndikon drejtpërdrejt në krijimin e vendeve të reja të punës dhe në përgjithësi në zhvillimin ekonomik të vendit.

“Ky bashkëpunim përfshin shkëmbimin e të dhënave dhe informacioneve, statistikave me të cilat disponojnë palët dhe që nuk paraqesin fshehtësi, që ka të bëjë me projektin e platformës “Made in Kosova” dhe projekte tjera në të ardhmen ”, theksoi ministri Shala.

Ai shtoi se ky memorandum parasheh mbështetjen e palëve në realizimin e projekteve që kanë të bëjnë me konkurrencën e kompanive vendore në tregun vendor, rajonal dhe evropian duke mbështetur edhe organizimin e panaireve të përbashkëta për të promovuar bizneset prodhuese dhe produktet “Made in Kosova”./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Shala nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Klubin e Prodhueseve të Kosovës për ta fuqizuar sektorin e prodhimit

Shala nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Klubin e Prodhueseve të Kosovës për ta fuqizuar sektorin e prodhimit

Haradinaj për ngushëllime tek familja Ajeti

Haradinaj për ngushëllime tek familja Ajeti

Hoti: Platforma e vetme për dialogun e Brukselit është Kushtetuta e Republikës së Kosovës

Hoti: Platforma e vetme për dialogun e Brukselit është Kushtetuta e Republikës së Kosovës

Mbi një mijë tiketa të shqiptuara për 24 orë në Kosovë

Mbi një mijë tiketa të shqiptuara për 24 orë në Kosovë

PD: Ja pse Paloka gjuajti me bojë Ramën

PD: Ja pse Paloka gjuajti me bojë Ramën

Protestuesit kërkojnë nga presidenti mos ta dekretojë Ligjin për Paga

Protestuesit kërkojnë nga presidenti mos ta dekretojë Ligjin për Paga

Hoti në Rahovec: Të krijojmë hapësirë dhe mundësi për të gjithë nxënësit e Republikës

Hoti në Rahovec: Të krijojmë hapësirë dhe mundësi për të gjithë nxënësit e Republikës

Ish-diplomati amerikan Hooper: Kosova tani po shihet si një vend me liderë kokënxehtë

Ish-diplomati amerikan Hooper: Kosova tani po shihet si një vend me liderë kokënxehtë

Tenderi për pajisjet për verifikimin e dokumenteve sërish në “gjykatën e tenderëve”

Tenderi për pajisjet për verifikimin e dokumenteve sërish në “gjykatën e tenderëve”

Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik

Thaçi: Nëse nuk hiqet taksa për Kosovën do të ketë masa

Thaçi: Nëse nuk hiqet taksa për Kosovën do të ketë masa