Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

17.09.2020 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Kujtimi Shala ka ironizuar me kryetarin e LVV-së, Albin Kurti për shkrimin e tij për liqenin e Ujmanit. Shala në seancën plenare që është duke vazhduar tha se nuk ka pasur njohuri për qëndrimet se “uji është ujë”. Nënkryetari tha se nënshkrimi i palës kosovare në Uashington nuk është marrëveshje, por vetëm zotime.

“Gjatë kësaj dite kam kuptuar një gjë, një tip kozmonie që nuk e kanë as religjionet, as tekstet e filozofisë e të tjera. Vërtet që uji nuk është ujë. I gjithë debati ishte për një liqen që uji nuk është ujë, por që uji është tokë. Këtë nuk e kisha të njohur. Apo kam dëgjuar një fakt të kuptueshëm që ujin e mbanë toka. Patjetër, ujin që e mbanë toka. Ky është mësimi themelor i kësaj dite”, tha ai.

Shala tha se edhe zotimet janë të njohura me ligjet ndërkombëtare.

“Së pari kjo nuk është një marrëveshje, pra askush me askënd nuk është marrë vesh për asgjë. Kjo nuk është marrëveshje e Kosovës me Serbinë. Ne kemi të bëjmë me një kategori tjetër të njohur me ligjin ndërkombëtar që është me zotime të veçanta të ndara teknikisht. Por që janë të njëjta para palës së tretë. Po të ishte marrëveshje ne do të duheshim të diskutonim për ratifikimin e një marrëveshje”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Basha: Hoti është i paaftë intelektualisht

Basha: Hoti është i paaftë intelektualisht

​Krasniqi-Hotit: Në Uashington nuk u arrit asnjë marrëveshje, nuk ka asgjë historike

​Krasniqi-Hotit: Në Uashington nuk u arrit asnjë marrëveshje, nuk ka asgjë historike

​Përbërja e delegacionit në Uashington përplas PDK-në me Hotin

​Përbërja e delegacionit në Uashington përplas PDK-në me Hotin

Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

Selmanaj e vlerëson fitore marrëveshjen e Uashingtonit, Selimi e quan të padurueshëm

Selmanaj e vlerëson fitore marrëveshjen e Uashingtonit, Selimi e quan të padurueshëm

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Navalny nominohet për Çmimin Nobel

Navalny nominohet për Çmimin Nobel

Hoxhaj ia kthen Mustafës: Në Facebook je ndryshe nga ai që të njohim në politikë

Hoxhaj ia kthen Mustafës: Në Facebook je ndryshe nga ai që të njohim në politikë

​Edhe një projekt për shkollën “Adem Gllavica” në Lipjan

​Edhe një projekt për shkollën “Adem Gllavica” në Lipjan

​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

​KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetik

​KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetik

A mund ta kaloni testin e CIA-s: Gjeni 10 ndryshime në këto foto

A mund ta kaloni testin e CIA-s: Gjeni 10 ndryshime në këto foto

Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Lajçak tregon temat për të cilat u diskutua sot në Bruksel

Lajçak tregon temat për të cilat u diskutua sot në Bruksel

Ismaili: Duke e bërë hisedar të Ujmanit, Hoti ia hapi derën Serbisë për ndarjen e resurseve të Kosovës

Ismaili: Duke e bërë hisedar të Ujmanit, Hoti ia hapi derën Serbisë për ndarjen e resurseve të Kosovës