Sfidat mbeten të mëdha për një vaksinë antikoronavirus, por shpresa ende vazhdon

29.05.2020 19:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sfidat mbeten të mëdha për një vaksinë antikoronavirus, por shpresa ende vazhdon

Një vaksinë kundër COVID-19 që prej këtij viti? Krerët e industrisë farmaceutike janë optimistë, por parashikojnë se sfidat do të jenë kolosale për të prodhuar dhe për të shpërndarë miliarda doza të nevojshme.

Njëqind laboratorë në botë janë angazhuar në një garë kundër kohës për të siguruar një ose disa vaksina kundër koronavirusit, 10 prej të cilave kanë arritur fazën e provave klinike.

“Shpresa e shumë njerëzve është që ne do të kemi një vaksinë, ndoshta deri në fund të vitit”, theksoi Pascal Soriot, drejtor i përgjithshëm i AstraZeneca, gjatë një konference virtuale për shtyp.

Kompania britanike është asociuar me Universitetin e Oxford-it për të prodhuar dhe shpërndarë në mbarë botën vaksinën që po zhvillon.

Albert Bourla, kreu i “Pfizer” që po kryen prova klinike në partneritet me shoqërinë gjermane “Biontech”, beson gjithashtu të ketë një vaksinë para 2021.

“Nëse gjërat shkojnë mirë dhe janë në përputhje ne do të kemi prova sigurie dhe efikasiteti për të mundësuar […] të kemi një vaksinë deri në fund të tetorit”, theksoi ai.

Disa vite janë kryesisht të nevojshme për të hedhur një vaksinë në treg, por përballë pandemisë së COVID-19 vaksinat eksperimentale, të gjykuara mjaftueshëm të sigurta dhe  efikase do të mund të hidhen në treg në kohë rekord.

Federata Ndërkombëtare e Industrisë së Medikamenteve theksoi se prodhimi dhe shpërndarja e vaksinës do të përballen me sfida kolosale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

Belgjika me zero raste të vdekjeve nga koronavirusi

Belgjika me zero raste të vdekjeve nga koronavirusi

​Bahtiri kundërshton vendimin e qeverisë për kufizimin e lëvizjes së lirë

​Bahtiri kundërshton vendimin e qeverisë për kufizimin e lëvizjes së lirë

​MPB-ja dhe AKI-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​MPB-ja dhe AKI-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara

​Tahiri: Tani shumica absolute e qytetarëve po mbajnë maskë

​Tahiri: Tani shumica absolute e qytetarëve po mbajnë maskë

Akuzat e PD, reagon Instituti i Shëndetit Publik: Mos bëni politikë me koronavirusin

Akuzat e PD, reagon Instituti i Shëndetit Publik: Mos bëni politikë me koronavirusin

Në muajin Qershor TC “Kosova B”ka realizuar planin e prodhimit me 116%

Në muajin Qershor TC “Kosova B”ka realizuar planin e prodhimit me 116%

Ahmeti: Kemi marr leje për importin e testeve serologjike

Ahmeti: Kemi marr leje për importin e testeve serologjike

Macron: Maska e detyrueshme në vendet e mbyllura publike

Macron: Maska e detyrueshme në vendet e mbyllura publike

Irani ekzekuton spiunin e CIA-s

Irani ekzekuton spiunin e CIA-s

135 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

135 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet