Serwer: Arritja e marrëveshjes shumë e vështirë, Thaçi e Vuçiq s’pajtohen pa e marrë atë që duan

22.05.2020 14:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serwer: Arritja e marrëveshjes shumë e vështirë, Thaçi e Vuçiq s’pajtohen pa e marrë atë që duan

Profesori amerikan dhe eksperti, Daniel Serwer, në një intervistë për Kossev ka folur rreth përpjekjeve që po bëhen drejt arritjes së marrëveshjes finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Njohësi i rrethanave politike në Ballkanin Perëndimor ka thënë se do të ketë një presion të madh nga ShBA-të që të nënshkruhet një marrëveshjes Prishtinë-Beograd deri në muajin shtator.

Serwer megjithatë thotë se kundërshton fuqishëm një marrëveshje që do të përfshinte korrigjimin e kufijve.

“Unë nuk jam kundër që të ketë marrëveshje, por jam kundër një marrëveshje që do të përfshinte ndarjen dhe që do të destabilizonte Ballkanin, Gjeorgjinë apo ndoshta edhe Moldavinë”, ka thënë Serwer.

Ai thotë se një marrëveshje e tillë përveç shkëmbimit të territoreve do të përfshinte edhe shkëmbim njerëzish dhe një gjë e tillë do të destabilizonte gjërat në Kosovë dhe Serbi, transmeton Express.

Serwer në këtë intervistë ka thënë se mbase në marrëveshje nuk do të përfshihet shkëmbimi i territoreve, por thotë se flitet që për një ide të tillë është diskutuar dhe se ka presion në favor të një marrëveshje të tillë.

Serwer ka përmendur mohimin që Grenell ka bërë kur ka thënë se në tavolinën ku ka qenë prezent s’është diskutuar për korrigjim kufijsh, derisa thotë se Mattheë Palmer nuk e ka mohuar një gjë të tillë.

“Ka shumë tym në këtë rast, që të mos ketë edhe pak zjarr”, ka thënë Serwer.

Megjithatë ai thotë se është shumë e vështirë që të arrihet një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij do të jetë shumë e vështirë që Thaçi të pranojë oferëtn e Serbisë sepse në ofertë nuk do të përfshihet Lugina e Preshevës, dhe gjithashtu do të jetë e vështirë që Serbia të pranojë një ofertë nga Kosova në të cilën nuk do të përfshihet Mitrovica e Veriut.

“Pavarësisht nëse do të kemi një marrëveshje ose jo, unë nuk mendoj që amerikanët që janë të përfshirë në proces kujdesen për detajet. Gjithçka që duan është një ceremoni në “Kopshtin e Trëndafilave” në Shtëpinë e Bardhë”, ka potencuar Serwer për Kossev.

Sipas tij një gjë të tillë Trump e dëshiron për të mbuluar dështimet në disa çështje siç është Korea e Veriut dhe Irani.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat

Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat

Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

Riatdhesohen 300 persona nga Turqia në Kosovë

Riatdhesohen 300 persona nga Turqia në Kosovë

Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

Maqedonia e Veriut: Virusi rrit papunësinë në mesin e të rinjve

Maqedonia e Veriut: Virusi rrit papunësinë në mesin e të rinjve

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…

Zaev: Kërkesa e BDI-së! Le ta harron me ne koalicionin me këtë kusht

Zaev: Kërkesa e BDI-së! Le ta harron me ne koalicionin me këtë kusht

Kaloi programi i Qeverisë Hoti

Kaloi programi i Qeverisë Hoti

Kërkohet ndihma e qytetarëve për arrestimin e Tush (Nue) Frrokaj nga Gjakova

Kërkohet ndihma e qytetarëve për arrestimin e Tush (Nue) Frrokaj nga Gjakova

Haziri: Të zbardhet vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti

Haziri: Të zbardhet vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti

Thaçi e Metën takohen në Shqipëri: Biseduam për dialogun Kosovë-Serbi

Thaçi e Metën takohen në Shqipëri: Biseduam për dialogun Kosovë-Serbi

Hoti nuk ka vendosur ende për vetingun

Hoti nuk ka vendosur ende për vetingun

Nga protestat e dhunshme dhe kaosi në disa qytete të SHBA

Nga protestat e dhunshme dhe kaosi në disa qytete të SHBA

Hoti: Objektivat dhe prioritetet e para tona janë, luftimi i pandemisë dhe rimëkëmbja ekonomike

Hoti: Objektivat dhe prioritetet e para tona janë, luftimi i pandemisë dhe rimëkëmbja ekonomike

Ja pse po kërkohet paraburgim për një serb

Ja pse po kërkohet paraburgim për një serb

Meliza Haradinajt nuk ia dorëzoi detyrën Glauk Konjufca

Meliza Haradinajt nuk ia dorëzoi detyrën Glauk Konjufca