Server: Millosheviqi është armik më i madh i Serbisë se Clinton apo Albright

14.08.2019 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Server: Millosheviqi është armik më i madh i Serbisë se Clinton apo Albright

Madeleine Albright dhe Bill Clinton i kanë ndihmuar Serbisë ta heqë qafe Sllobodan Millosheviqin dhe me këtë kanë krijuar shansin që Serbia të bëhet demokraci evropiane, ka deklaruar për gazetën serbe “Danas” Daniel Server, profesor në Universitetin e Uashingtonit John Hopkins.

Kështu e ka komentuar Server pretendimin e ministrit të jashtëm të Serbisë Ivica Daçiq se populli serb nuk do të ketë armiq më të mëdhenj se ish presidentin e SHBA Bill Clinton dhe ish sekretaren e shtetit të SHBA Madeleine Albright.

Me rastin e konstatimit të Daçiqit se Serveri, i cili e ka kritikuar për shkak të paralajmërimit të tij se do t’i bëjë thirrje serbëve në Amerikë që të votojnë për republikanin Donald Trump në zgjedhjet presidenciale, “dëshiron që të drejtën të cilën e gëzojnë shqiptarët në SHBA, t’ua mohojë serbëve të cilët jetojnë atje”, Serveri thotë se Daçiqi dëshpërimisht dëshiron ta fshehë që gabimin e tij të madh politik të cilin e bëri duke paralajmëruar se qeveria serbe do të përzihet në zgjedhjet amerikane në favor të Trumpit”.

Server ka thënë kohë më parë se nuk është vendim i mençur i Daçiqit që në zgjedhjet e ardhshme të SHBA të organizojë përkrahjen e imigrantëve serb për Trumpin, sepse me këtë ka arritur vetëm atë, se kushdo të jetë presidenti i ardhshëm i SHBA nga radhët e demokratëve që ta konsiderojë Serbinë si armike./Insajderi.com/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Sunfire merr jetë njerëzish”, mjekët: OBSH e klasifikon me helmueshmëri të nivelit të dytë

“Sunfire merr jetë njerëzish”, mjekët: OBSH e klasifikon me helmueshmëri të nivelit të dytë

Server: Millosheviqi është armik më i madh i Serbisë se Clinton apo Albright

Server: Millosheviqi është armik më i madh i Serbisë se Clinton apo Albright

AAK-ja thotë se me Nismën dhe PSD-në do t’i mundin kundërshtarët

AAK-ja thotë se me Nismën dhe PSD-në do t’i mundin kundërshtarët

Për 24 orë ngritën 49 aktakuza ndaj 71 personave

Për 24 orë ngritën 49 aktakuza ndaj 71 personave

Merkel: Shpëtimi i migrantëve pjesë e natyrës njerëzore

Merkel: Shpëtimi i migrantëve pjesë e natyrës njerëzore

Gashi: Jemi në një situatë të re politike – për qeverinë e re vendos sovrani

Gashi: Jemi në një situatë të re politike – për qeverinë e re vendos sovrani

Ambasadori amerikan: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga vendimet e njëanshme, koha për marrëveshje

Ambasadori amerikan: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga vendimet e njëanshme, koha për marrëveshje

“Veseli kryeministër, Haziri kryeparlamentar”

“Veseli kryeministër, Haziri kryeparlamentar”

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Bashkatdhetarët lënë Kosovën, kolona të gjata dhe pritje deri në tri orë në dalje të pikë kalimeve kufitare

Bashkatdhetarët lënë Kosovën, kolona të gjata dhe pritje deri në tri orë në dalje të pikë kalimeve kufitare

99 aksidente trafiku brenda 24 orëve në Kosovë

99 aksidente trafiku brenda 24 orëve në Kosovë

Vasili kundër Soreca-s: Shpresoj se nuk paguheni për të mbajtur mbyllur derën e Evropës

Vasili kundër Soreca-s: Shpresoj se nuk paguheni për të mbajtur mbyllur derën e Evropës

Shteti danez pranon përgjegjësinë për rastet e abuzimit të fëmijëve

Shteti danez pranon përgjegjësinë për rastet e abuzimit të fëmijëve

343 pacientë kërkuan trajtim shëndetësorë dje në Spitalin e Pejës

343 pacientë kërkuan trajtim shëndetësorë dje në Spitalin e Pejës

Mësohet arsyeja e rrahjes me karrige mbrëmë në Gjilan

Mësohet arsyeja e rrahjes me karrige mbrëmë në Gjilan

“Zgjedhjet e parakohshme çojnë drejt një kthese shpresëdhënëse”

“Zgjedhjet e parakohshme çojnë drejt një kthese shpresëdhënëse”