Sërish krizë në familjen mbretërore

11.02.2020 14:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sërish krizë në familjen mbretërore

Nipi e Mbretëreshës dhe gruaja e tij po divorcohen.

Nipi i Mbretëreshës, Peter Phillips dhe gruaja e tij Autumn kanë njoftuar se do të divorcohen, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Një deklaratë e lëshuar në emër të tyre thuhet se vendimi ishte “veprimi më i mirë për dy fëmijët e tyre dhe miqësinë e vazhdueshme”.

Në deklaratë konfirmohet se ata do ta ndajnë edhe kujdestarinë e fëmijëve të tyre, Savannah, nëntë vjeç dhe Isla, shtatë.

Të dy familjet e tyre ishin “të trishtueshme”, por “plotësisht mbështetëse” për vendimin e “kujdestarisë së ndarë”, thuhet në deklaratë.

Çifti i treguan Mbretëreshës dhe anëtarëve të tjerë të familjes mbretërore për vendimin e tyre vitin e kaluar.

Z. Phillips, 42 vjeç, është djali i Princeshës Anne dhe burrit të saj të parë, Kapitenit, Mark Phillips.
Ai është nipi më i madh i Mbretëreshës dhe Dukës së Edinburgut.

“Vendimi për divorc dhe ndarje të kujdestarisë erdhi pas shumë muaj diskutimesh dhe megjithëse i trishtuar, është miqësor”, theksohet në deklaratë.

Ndër të tjera aty thuhet: “Peter dhe Autumn kanë kërkuar intimitet dhe dhembshuri për fëmijët e tyre ndërsa familja vazhdon t’i përshtatet këtyre ndryshimeve”.

Z. Phillips u takua me konsulenten kanadeze të menaxhimit Autumn Kelly, 41 vjeç, në Canadian Grand Prix në Montreal më 2003, ndërsa ai ishte duke punuar për ekipin e Formula 1 të William.

Ata u martuan në vitin 2008 në Kalanë Windsor – ku dasma e Dukës dhe Dukeshës së Sussex do të zhvillohej dhjetë vjet më vonë – dhe i rritën fëmijët e tyre në Gloucestershire.

Para dasmës, zonja Phillips hoqi dorë nga besimi i saj katolik – një veprim i cili, për shkak të rregullave mbi sukseset mbretërore që u ndryshuan më vonë, i lejoi Z. Phillips të ruaj të drejtën e tij mbi fron.

Philips nuk ka ndonjë titull mbretëror.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare