Seria A, Parma zyrtarisht e falimentuar

20.03.2015 12:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Seria A, Parma zyrtarisht e falimentuar

FC Parma shpalli zyrtarisht falimentimin. Pas muajsh të tërë përpjekjesh për të shpëtuar një prej klubeve më të mëdhenj në historinë e futbollit italian, gjykatësi Pietro Rogato vendosi të shpallë falimentimin e shoqërisë, duke i besuar mbikëqyrjen e klubit nga tani e deri në fund të sezonit, Angelo Aneddës dhe Alberto Guiottos.

Ata do të vlerësojnë kapitalin dhe të mirat e klubit, ndërsa skuadra do të përfitojë gjithsesi 5 milion eurot e akorduar nga Liga e Futbollit për të shlyer detyrimet financiare ndaj futbollistëve dhe paguar shpenzimet e skuadrës në këtë periudhë. Menjëherë me përfundimin e sezonit do të nxirren në ankand të mirat materiale të klubit, ndërsa do të nevojitet dhe rreth 1 muaj e gjysmë për vlerësimin e kapitalit të shoqërisë. Në rast se ndonjë blerës do të ofrohet gjatë kësaj periudhe për blerjen e klubit, përfshi dhe borxhin sportiv, që do të llogaritet nga mibkëqyrësit, atëherë Parma do të ketë mundësinë të nisë gjithcka nga kategoria ku gjendet në bazë të rezultateve, me shumë gjasa Serie B, duke qenë se shpëtimi duket i vështirë. Në rast të kundërt, nëse askush nuk afrohet për blerjen e klubit, atëherë skuadra do të nisë gjithçka nga kategoritë amatore, me një emër të ri, dhe me mundësinë, që dikush në të ardhmen të blejë dhe emrin dhe titullin sportiv sic ka ndodhur në të kaluarën me Fiorentinën. Gjithsesi nga tani e deri në fund, skuadra emiliane do t’i luajë normalisht ndeshjet e saj, përfshi dhe sfidën e kësaj të diele me Torinon./supersport/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Momentet më pikante të Superligës në foto

Momentet më pikante të Superligës në foto

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri