Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

19.01.2020 23:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Shefi i politikës së jashtme të Rusisë të premten fajësoi atë që ai e përshkroi si politikë “agresive” e SHBA-së për rritjen e tensioneve globale.

Sergey Lavrov, i cili shërben si ushtrues në detyrë i ministrit të jashtëm pas dorëheqjes së kabinetit qeveritar rus të mërkurën, tha se takimi i kësaj jave të diplomatëve të lartë amerikanë dhe rusë për stabilitetin strategjik nuk arriti ndonjë rezultat të menjëhershëm, duke shtuar se “dialogu po vazhdon”, transmeton Telegrafi.

Marrëdhëniet Rusi-SHBA kanë qenë në rënie të Luftës së Ftohtë që nga aneksimi i Krimesë nga Moska në vitin 2014.

Duke folur në një konferencë vjetore për shtyp, Lavrov tha se SHBA-ja ka stonuar me forcë shtytjen e Rusisë për zgjatjen e traktatit të armëve bërthamore New Start që skadon në vitin 2021.

“Ne do të veprojmë fuqimisht për të shmangur privimin e botës së marrëveshjeve që kontrollojnë dhe kufizojnë armët bërthamore”, tha Lavrov, i cili është emëruar ministër i jashtëm në 2004.

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka shtyrë që Kina të bashkohet me shkurtimet e armëve bërthamore, por Lavrov e përshkroi idenë si joreale. Ai tregoi refuzimin e Pekinit për të diskutuar zvogëlimin e arsenalin e tij bërthamor, i cili është shumë më i vogël se ai i SHBA-së ose Rusisë.

Lavrov theksoi se shtytja e SHBA për Rusinë për të inkurajuar Kinën të ndryshojë mendjen nuk ka kuptim. “Ne e respektojmë pozicionin kinez dhe nuk do ta bindim Kinën ta ndryshojë atë”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog