Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

15.07.2019 12:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Kryediplomati serb, Ivica Daçiq ka deklaruar se shpreson që presidenti francez Emmanuel Macron, i cili sot shkon në vizitë zyrtare në Beograd do ta ndalojë siç tha ai “lojën” e Prishtinës rreth taksës dhe të japë garanci se ajo do të përfundojë së shpejti.

Daçiq duke u përgjigjur pyetjes nëse Franca mund të ndikojë në Prishtinë për të hequr taksën në mënyrë që të vazhdojë dialogun me Beogradin, tha ai për “Blicin” serb se shpreson që ta dëgjojë atë përgjigje nga Presidenti i Francës.

“Askush nuk mund të më bindë se Evropa Perëndimore, e cila Franca është një nga udhëheqëset, si dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat janë angazhuar ndaj Prishtinës për pavarësinë e Kosovës, u nuk mund t’i detyrojnë ata (Ramush) Haradinajn që për tetë muaj të revokojë një vendim të turpshëm administrativ për shkak të të cilës qëndrojnë çështje më të rëndësishme politike “, tha Daçiq.

“Shpresoj se Presidenti Macron ta ndërpresë lojën dhe na jep siguri se ky episod i mundimshëm dhe turpshëm së shpejti do të përfundojë”, ka thënë shefi i diplomacisë serbe.

Sipas tij, shkuarja e Macronit në Serbi është një nga vizitat më të rëndësishme të personalitete të huaja në dekadën e fundit dhe se Beogradi i kushton rëndësi të madhe për shkak të se ka pritshmëri të mëdha.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Gjenocidi, fjala e mohuar

Gjenocidi, fjala e mohuar

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste