Serbia i liroi para kohe të dënuarit që ekzekutuan familjën Bogujevci!

22.02.2020 00:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serbia i liroi para kohe të dënuarit që ekzekutuan familjën Bogujevci!

Deputetja e Vetëvendosjes, Saranda Bogujevci ka gjatë luftës ka përjetuar një tragjedi të madhe ku i është vrarë familja dhe vet ka qenë e plagosur në shumë vende.

Saranda në emisionin #Hashtag në RTV Dukagjini tregon se me dëshmitë e saj në Hagë, Serbia ka dënuar disa pjesëtarë të policisë të përfshirë në krim.

“Edhe pse janë dënuar pesë persona me dënim maksimal, shumica nga ta janë liruar para kohe”, tha ajo, përcjell Telegrafi.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës thotë se dënimi i tyre është bërë si pjesë e një marrëveshjeje mes Hagës dhe Serbisë ku Haga do të gjykonte krerët e policisë e ushtrisë ndërsa Serbia pjesëtarët tjerë të aparatit shtetërorë serb.

Ajo thotë se megjithatë në Serbi askush nuk është dënuar për krime seksuale të kryera ndaj femrave shqiptare gjatë luftës.

Saranda thotë se UNMIK-u shumë dëshmi nga krimet e luftës nuk i ka përcjellë në EULEX duke penguar zbardhjen e krimeve të luftës.

Ajo thotë se institucionet vendore nuk është dashur të jenë komod dhe përgjegjësinë të lënë te ndërkombëtarët por është dashur vet të krijojnë gjykata për të gjykuar krimet e luftës.

“Nëse asgjë tjetër nuk kemi mundur të bëjmë, dokumentimin e këtyre krimeve kemi mundur ta bëjmë”, deklaroi ndër të tjera Saranda Bogujevci.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Qeveria në ikje po e rrezikon sovranitetin e veriut të Kosovës

Veseli: Qeveria në ikje po e rrezikon sovranitetin e veriut të Kosovës

Shqipëria shënon 18 viktima dhe 333 të prekur nga COVID-19

Shqipëria shënon 18 viktima dhe 333 të prekur nga COVID-19

Me kokën lartë si një hero fitimtar, momenti kur mjeku Kraja del nga spitali Infektiv i shëruar nga CoVid-19

Me kokën lartë si një hero fitimtar, momenti kur mjeku Kraja del nga spitali Infektiv i shëruar nga CoVid-19

Solidaritet dhe frikë për të ndihmuar në Maqedoninë e Veriut

Solidaritet dhe frikë për të ndihmuar në Maqedoninë e Veriut

Gjashtë të shëruar nga koronavirusi pritet të lirohen sot, dy vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Gjashtë të shëruar nga koronavirusi pritet të lirohen sot, dy vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Kraja mposhti koronavirusin, ja çfarë shkruan Rama për mjekun e njohur: Iu përgjigj i pari luftës…

Kraja mposhti koronavirusin, ja çfarë shkruan Rama për mjekun e njohur: Iu përgjigj i pari luftës…

MAPL-DEMOS shpërblejnë Gjilanin me grant prej 430 mijë euro për performancën e lartë

MAPL-DEMOS shpërblejnë Gjilanin me grant prej 430 mijë euro për performancën e lartë

Isufi: Serbia vendosi në karantinë komunat në veri, ku janë institucionet kosovare?

Isufi: Serbia vendosi në karantinë komunat në veri, ku janë institucionet kosovare?

Kadri Veseli: Qeveria në ikje t’i ndihmojë kosovarët që duan të kthehen nga Evropa

Kadri Veseli: Qeveria në ikje t’i ndihmojë kosovarët që duan të kthehen nga Evropa

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo Amerikane kundër vendimit të Qeverisë për favorizimin e Telekomit

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo Amerikane kundër vendimit të Qeverisë për favorizimin e Telekomit

Ministri serb: Më keq se taksa 100 % nëse reciprociteti do të jetë siç thotë Prishtina

Ministri serb: Më keq se taksa 100 % nëse reciprociteti do të jetë siç thotë Prishtina

Nëntë shqiptarë në Amerikë të vdekur nga koronavirusi

Nëntë shqiptarë në Amerikë të vdekur nga koronavirusi

Tahiri: Kurti nuk e ka problem dhunimin e sovranitetit të Kosovës nga Serbia

Tahiri: Kurti nuk e ka problem dhunimin e sovranitetit të Kosovës nga Serbia

Gjilanasi me koronavirus kishte ardhur nga Zvicra, me 54 të tjerë

Gjilanasi me koronavirus kishte ardhur nga Zvicra, me 54 të tjerë

Mitrovica e Veriut dhe Zveçani në karantinë, me urdhër të Serbisë izolohen 200 qytetarë në pesë komuna të Kosovës

Mitrovica e Veriut dhe Zveçani në karantinë, me urdhër të Serbisë izolohen 200 qytetarë në pesë komuna të Kosovës

Kërkohen masa shtesë për respektimin e orës policore në Maqedoninë e V.

Kërkohen masa shtesë për respektimin e orës policore në Maqedoninë e V.