Serbia falënderon Izraelin që s’e njeh Kosovën

21.10.2016 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serbia falënderon Izraelin që s’e njeh Kosovën

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq sot ka biseduar me ambasadoren e Izraelit në Beograd Alona Fisher Kamm dhe e ka falënderuar atë për “përkrahjen parimore që Izraeli ia jep Serbisë për Kosovën”, transmeton Koha.net.

Siç njofton FoNet, Gjuriq ambasadores i ka treguar për situatën në dialogun Beograd – Prishtinë, për Ligjin mbi Trepçën dhe për atë që në Beograd quhet “pronë serbe” në Kosovë.

Gjuriq në takim ka theksuar se “popullin serb e hebraik i lidh miqësia tradicionale shumëshekullore, e cila, sipas tij, do të jetojë edhe në shekujt që do të vijnë”, ndërsa ka shtuar se miqësia vetëm sa do të përforcohet me “ përkrahjen e integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë”.

Zyrtari serb e ka njoftuar ambasadoren izraelite edhe me gjendjen e sigurisë dhe me problemet sociale politik të serbëve në Kosovë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Haradinaj: Vetëm presidenti mund ta përfaqësojë Kosovën në dialog

Haradinaj: Vetëm presidenti mund ta përfaqësojë Kosovën në dialog

Një “Konferencë e Rambujesë” për dialogun, fitues Thaçi dhe humbëse Kosova

Një “Konferencë e Rambujesë” për dialogun, fitues Thaçi dhe humbëse Kosova

Nëntori, “afat i transfereve në partitë politike”

Nëntori, “afat i transfereve në partitë politike”

Hungaria e quan të padrejtë vendimin e BE-së për vizat ndaj Kosovës

Hungaria e quan të padrejtë vendimin e BE-së për vizat ndaj Kosovës

Brnabiq thotë se në Srebrenicë nuk ka pasur gjenocid

Brnabiq thotë se në Srebrenicë nuk ka pasur gjenocid

Kryetari i Fushë Kosovës përkrahë kërkesat e bizneseve

Kryetari i Fushë Kosovës përkrahë kërkesat e bizneseve

Turqia është e pakënaqur me komentet e sauditëve për Khashoggin

Turqia është e pakënaqur me komentet e sauditëve për Khashoggin

Sllovenia përkrah formimin e Ushtrisë së Kosovës

Sllovenia përkrah formimin e Ushtrisë së Kosovës

Policia arreston një person të dyshuar për përfshirje në veprat penale ‘marrje ryshfeti  dhe keqpërdorim i pozitës’

Policia arreston një person të dyshuar për përfshirje në veprat penale ‘marrje ryshfeti dhe keqpërdorim i pozitës’

Ministri Berisha dhe gjenerali Rama  në Kanada,  marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë në Halifax

Ministri Berisha dhe gjenerali Rama në Kanada, marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë në Halifax

Maqedonia përgatit kërkesën për ekstradimin e Gruevskit

Maqedonia përgatit kërkesën për ekstradimin e Gruevskit

Pacolli: Kosova thellësisht mirënjohëse për mbështetjen e palëkundur hungareze

Pacolli: Kosova thellësisht mirënjohëse për mbështetjen e palëkundur hungareze

Kosova e Hungaria nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e  ITS-it

Kosova e Hungaria nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e ITS-it

Paraburgim ndaj të dyshuarit për keqpërdorim seksual të personit nën moshën 16 vjet

Paraburgim ndaj të dyshuarit për keqpërdorim seksual të personit nën moshën 16 vjet

MPMS lanson në konsultime publike koncept dokumentin për Shërbimet Sociale dhe Familjare

MPMS lanson në konsultime publike koncept dokumentin për Shërbimet Sociale dhe Familjare

Nesër seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit

Nesër seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit