Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

19.02.2020 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Autoritetet serbe kanë arrestuar pesë persona të dyshuar për trafikim të mbi 140 migrantëve.

Të arrestuarit akuzohen se i kanë ndihmuar migrantët të kalojnë në territorin e Bosnje dhe Hercegovinës, njoftoi prokuroria serbe.

“Që nga nëntori i vitit të kaluar, një grup i të dyshuarve kontrabandonin migrantë me autobusë, nga Beogradi për në kufirin me Bosnje-Hercegovinën”, tha prokuroria, raporton REL.

Sipas informacioneve nga ministria e Sigurisë e Bosnje dhe Hercegovinës, në vitin 2019, rreth 29,000 migrantë kanë hyrë në Bosnje.

Migrantët synojnë që nga Bosnja të kalojnë në Kroaci, vend ky anëtar i Bashkimit Evropian.

Mijëra migrantë që ikin nga lufta dhe varfëria në vendet e tyre janë bllokuar në Ballkanin Perëndimor, ndërsa kërkojnë të hyjnë në vendet më të zhvilluara të Evropës Perëndimore.

Zyrtarët thonë se shumica e migrantëve vijnë nga vendet e shkatërruara nga lufta në Siri, Irak, Afganistan dhe Jemeni.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti injoroi SHBA’në pas marrëveshjes me Borrellin, ka thënë kryetari i PDK’së

Kurti injoroi SHBA’në pas marrëveshjes me Borrellin, ka thënë kryetari i PDK’së

Rita Ora: Kishte shumë paragjykime, më quanin refugjate, kur familja u largua nga Kosova

Rita Ora: Kishte shumë paragjykime, më quanin refugjate, kur familja u largua nga Kosova

Besnik Bislimi: Janë marrë të gjitha masat për të kaluar më lehtë këtë krizë që po e shkakton koronavirusi

Besnik Bislimi: Janë marrë të gjitha masat për të kaluar më lehtë këtë krizë që po e shkakton koronavirusi

SHBA: Mbi 13 mijë të vdekur që nga fillimi i pandemisë koronavirus

SHBA: Mbi 13 mijë të vdekur që nga fillimi i pandemisë koronavirus

Kryetari i Skenderajt, Jashari: Ja kush po i vënë zjarrin pyjeve tona

Kryetari i Skenderajt, Jashari: Ja kush po i vënë zjarrin pyjeve tona

Prokuroria e Prishtinës: 21-vjeçari pësoi sulm në tru pasi u rrah rëndë nga polici

Prokuroria e Prishtinës: 21-vjeçari pësoi sulm në tru pasi u rrah rëndë nga polici

Ja çka thotë ish/gazetari i ‘pavarur’ Milaim Zeka: Të premten do ta shkarkojë Albin Kurti menaxhmentin e Telekomit

Ja çka thotë ish/gazetari i ‘pavarur’ Milaim Zeka: Të premten do ta shkarkojë Albin Kurti menaxhmentin e Telekomit

Probleme të mëdha te konviktet e studentëve, policia intervenon

Probleme të mëdha te konviktet e studentëve, policia intervenon

Shkoi në kazino togeri i Policisë së Kosovës, dhe u arrestua

Shkoi në kazino togeri i Policisë së Kosovës, dhe u arrestua

Shkëmbimi i vitit ndërmjet Juventusit dhe Milanit, kënd me kë dojnë ta ndërrojnë

Shkëmbimi i vitit ndërmjet Juventusit dhe Milanit, kënd me kë dojnë ta ndërrojnë

Turqit në shpi shkaku i koronavirusit, dhitë e egra në kulm të shtëpisë

Turqit në shpi shkaku i koronavirusit, dhitë e egra në kulm të shtëpisë

Veliu i kundërpërgjigjet ashpër Osmanit, e quan “përkthyese të Thaçit”

Veliu i kundërpërgjigjet ashpër Osmanit, e quan “përkthyese të Thaçit”

Haziri: Lajmi i mirë është se rasti i Zhegrës është shëruar plotësisht

Haziri: Lajmi i mirë është se rasti i Zhegrës është shëruar plotësisht

Sanders tërhiqet nga gara, i hapet rruga nominimit të Joe Bidenit 1 orë më herët

Sanders tërhiqet nga gara, i hapet rruga nominimit të Joe Bidenit 1 orë më herët

Ministri Vitia mesazh qytetarëve: Duroni deri në fund të prillit, kjo situatë nuk do të zgjasë më shumë

Ministri Vitia mesazh qytetarëve: Duroni deri në fund të prillit, kjo situatë nuk do të zgjasë më shumë

Flet shitësi i fidanëve nga Malisheva: Nuk e dinim që ishim të infektuar, e kuptuam pas arrestimit

Flet shitësi i fidanëve nga Malisheva: Nuk e dinim që ishim të infektuar, e kuptuam pas arrestimit