Serbia akuzon BE-në:Kosova nuk po respekton Marrëveshjen e Brukselit

01.06.2019 22:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serbia akuzon BE-në:Kosova nuk po respekton Marrëveshjen e Brukselit

Presidenti serb Aleksander Vucic ka kritikuar ashpër Bashkimin Europian. Vuçiç thotë se Kosova nuk po respekton Marrëveshjen e Brukselit dhe se blloku po hesht.

Beogradi është shokuar nga mungesa e reagimit të Bashkimit Evropian për gjoja refuzimin e Prishtinës që të implementojë marrëveshjen.

“Ne jemi të shokuar që Bashkimi Evropian nuk është përgjigjur deklaratës së Hashim Thaçit. Ai tha se Prishtina nuk do të veprojë në bazë të Marrëveshjes së Brukselit. Ne pritëm 24 orë dhe asgjë nuk ndodhi”, tha Vucic.

Presidenti Thaçi kishte thënë se nuk do lejohet formimi i asosacionit me komuna shumicë serbe në Kosovë, gjë që ishte paraparë në Marrëveshjen e Brukselit. Ai tha se nuk do bëntë lëshime tjera në këmbim të vizave.

Kjo marrëveshje ishte nënshkruar me 19 prill të vitit 2014. Dokumenti që përfshin 15 paragrafe kryesisht merret me delegimin e fuqive tek komuniteti serb në Kosovë.

Gjithsesi Gjykata Kushtetuese e Kosovës kishte thënë se një marrëveshje që i jepte kompetenca ekzekutive asosacionit shkel ligjet e Kosovës./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale