“Serbët ta kushtëzojnë kthimin në Kuvend”

11.03.2015 23:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Serbët ta kushtëzojnë kthimin në Kuvend”

Përfaqësuesit e serbëve do të duhej të ktheheshin në Qeveri dhe në institucionet e saj, vlerësojnë analistët serbë.

Për këtë temë në B92 ka folur edhe ish-ministri për Kosovën, Goran Bogdanoviq dhe analisti Dushan Janjiq nga Forumi për Marrëdhënie Etnike.

Bogdanoviq thotë se bojkoti nuk është mënyrë që të luftohet për interesat tuaja.

“Edhe në kohën kur kam qenë ministër, në disa raste përfaqësuesit serbë kanë bojkotuar institucionet e Kosovës dhe nga kjo ne më shumë jemi dëmtuar se që kemi përfituar”, ka thënë Bogdanoviq, transmeton Koha.net.

Janjiq vlerëson se kjo është një çështje e taktikës dhe e asaj se çka mund të përfitohet para kthimit të përfaqësuesve serbë në qeverisë e Kosovës.

“Koordinimi i punës me Listën Serbe është i nevojshëm dhe kjo është e mirë. Me këtë, beogradi është bërë faktor i rëndësishëm në Kosovë”, ka shtuar Janjiq.

Goran Bogdanoviq vlerëson se serbët do duhej të ktheheshin në parlamentin e Kosovës në kohën kur në rend dite do të ishte votimi për formimin e gjykatës speciale.

Dushan Janjiq thotë se është e mundshme që para kthimit të kërkojnë realizimin e disa kushteve.

“Është e mundshme të kërkohet ndonjë post tjetër ministror, që Prishtina të pajtohet që çështja e Trepçës të zgjidhet jashtë Prishtinës dhe që të zgjidhet çështja e Bashkësisë së Komunave Serbe”, ka këshilluar Janjiq.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nis procesi gjyqësor ndaj ish-kryeprokurores Janeva

Nis procesi gjyqësor ndaj ish-kryeprokurores Janeva

Vaksina kundër HIV-it pritet të jetë në dispozicion në vitin 2021

Vaksina kundër HIV-it pritet të jetë në dispozicion në vitin 2021

Borell: I kuptoj ata që thonë se kosovarët s’do të më duan, pasi Spanja se njeh Kosovën

Borell: I kuptoj ata që thonë se kosovarët s’do të më duan, pasi Spanja se njeh Kosovën

Vizita e Bebe Rexhës në Shqipëri – Nga iniciativa për të ndihmuar vendin amtar, dëshira për ta vizituar Kosovën e deri te krenaria e një ylli botëror me origjinën e saj

Vizita e Bebe Rexhës në Shqipëri – Nga iniciativa për të ndihmuar vendin amtar, dëshira për ta vizituar Kosovën e deri te krenaria e një ylli botëror me origjinën e saj

Dëmet e tërmeteve, Meta i drejtohet Qeverisë me katër kërkesa

Dëmet e tërmeteve, Meta i drejtohet Qeverisë me katër kërkesa

Në Gjilan mbahet konferenca informuese për zhvillimin e sektorit privat

Në Gjilan mbahet konferenca informuese për zhvillimin e sektorit privat

OSBE: Mbi 200 mijë persona u larguan nga Kosova, 28 mijë janë rikthyer

OSBE: Mbi 200 mijë persona u larguan nga Kosova, 28 mijë janë rikthyer

Haradinaj pret në takim përfaqësuesit e Shoqatës së Invalidëve të UÇK-së

Haradinaj pret në takim përfaqësuesit e Shoqatës së Invalidëve të UÇK-së

Mbretëria e Bashkuar e gatshme për të mbështetur Kosovën në luftë kundër pastrimit të parasë

Mbretëria e Bashkuar e gatshme për të mbështetur Kosovën në luftë kundër pastrimit të parasë

Ekspertët e arsimit: Dështimi i Kosovës në testin PISA nuk është befasues, përgjegjëse MASHT-i

Ekspertët e arsimit: Dështimi i Kosovës në testin PISA nuk është befasues, përgjegjëse MASHT-i

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

Arrestohet në Merdare pejani që u përfshi në një rrahje

Arrestohet në Merdare pejani që u përfshi në një rrahje

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Demokracia Studentore: Fajin për rezultatet në Pisa e ka MASHT-i

Demokracia Studentore: Fajin për rezultatet në Pisa e ka MASHT-i

Haradinaj pas rezultateve të testit PISA: Gjendja në arsim e vështirë

Haradinaj pas rezultateve të testit PISA: Gjendja në arsim e vështirë

Arbërie Nagavci: Arsimi duhet të jetë kryeprioritet kombëtar

Arbërie Nagavci: Arsimi duhet të jetë kryeprioritet kombëtar