Sensori i ri i Samsung i hap rrugë kamerave 64-megapiksel tek smartfonët

09.05.2019 20:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sensori i ri i Samsung i hap rrugë kamerave 64-megapiksel tek smartfonët

Samsung ka parakaluar Sony në luftën e megapikselëve me lançimin e ISOCELL Bright GW1, sensori të parë në botë 64-megapiksel për smartfonët.

Çipi i cili ka më shumë rezolucion sesa sensor aktual i Samsung 48-megapiksel do të ketë të njëjtët piksel me madhësi 0.8-mikrometër.

Kjo do të thotë se ka për të qenë më i madh fizikisht por edhe të kapë më shumë dritë. Gjatë përdorimit normal Bright GW1 do të sillet si sensor 16-megapiksel duke shkrirë katër piksel në një në të njëjtën mënyrën si Samsung vepron me sensorët 48-megapiksel për të krijuar një sensor 12-megapiksel.

Si rezultat hapësira efektive e pikselëve katërfishohet duke ju lejuar të kapni foto më të pastra dhe më të mprehta në dritë të paktë.

Megjithatë GW1 do ti lejojë përdoruesit që të përdorin plotësisht sensorin dhe prodhuar imazhe të plota 64-megapiksel. Ndërsa sensori i Sony IMX586 e ofron diçka të tillë, sensor 48-megapiksel aktual i Samsung e ka të pamundur.

Si rezultat Samsung vendosi të lançojë edhe një sensor tjetër, 48-megapiksel ISOCELL Bright GM2 për tu dhënë smartfonë fuqi 48-megapiksel.

Derisa Sony ti përgjigjet sensorit të ri të Samsung, ky i fundit mban kurorën. Samsung tha se do të fillojë prodhimin në masë të sensorit në gjysmën e dytë të 2019-ës. Ndërsa kompania shet sensorin për prodhuesit e tjerë, mbase mund ta rezervojë edhe për Galaxy Note 10 që do të debutojë në Gusht ose Shtator. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)