Senatori amerikan kishte pyetur Rugovën: A keni truprojë në Kosovë, kush do t’ju mbrojë? Kjo ishte përgjigja e Presidentit

26.05.2017 00:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Senatori amerikan kishte pyetur Rugovën: A keni truprojë në Kosovë, kush do t’ju mbrojë? Kjo ishte përgjigja e Presidentit

Publicisti i njohur shqiptar që jeton dhe vepron në Zvicër, Xhevat Rexhaj, përmes një postimi në facebook, ka shkëputur një pjese nga transkriptim i bisedës së presidentit historik, Ibrahim Rugova me senatorin amerikan Larry Pressler, bisedë kjo e zhvilluar në prill të vitit 1990.

Sipas kësaj bisede, senatori amerikan e kishte pyetur Rugovën se sa është i sigurt në Kosovë dhe së kush do do ta mbrojë atë.

Por, presidenti Rugova, duke iu përgjigjur pyetjes së senatorit, kishte thënë se nuk ka truprojë, por se atë e mbron populli i Kosovës, shkruan “Bota sot”.

Ja transkripti i kësaj bisede i paraqitur nga publicisti Rexhaj:

HISTORIA E JONË SIPAS SHBA-së!

Inserte nga transkripti i bisedës së Ibrahim Rugovës me senatorin amerikan Larry Pressler, prill 1990, Neë York shkruan Larry Pressler .

L. Pressler: Ne të kemi siguruar sigurim çfarë nuk e ka pasur as Shevardnazde ( ish Presidenti i Gjeorgjisë). Sa jeni i sigurt në Kosovë?

I. Rugova: Nuk e di gjithçka mund të ndodhë. kjo është rruga ime nga e cila nuk do të largohem. po qe se mua më ndodhë diçka, do të vazhdojë tjetri. Ky proces nuk ka të ndalur.

L. Pressler: A keni truproje në Kosovë?

I. Rugova: Jo. mua atje më mbronë populli.

L. Pressler: Ua kam lakmi për vendosmërinë dhe guximin që e keni.

I. Rugova: Ju falënderoj nga zemra për angazhimin tuaj për Kosovën.

L. Pressler: Ju faleminderit zoti kryetar.

I. Rugova: Haha. unë jam vetëm shkrimtar, jo kryetar.

L. Pressler: Jeni tepër modest zoti kryetar. kjo që thashë është fakt. ju shumë shpejt do të bëheni kryetar i Kosovës. herën e parë që do të vij në Kosovë do të më pritni në atë funksion.

I. Rugova: Haha. ju faleminderit zoti Pressler. jeni i mirëseardhur në Kosovë./BS/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Detaje nga dy aksidentet e sotme që lanë të vdekur 4 persona dhe 2 të lënduar

Detaje nga dy aksidentet e sotme që lanë të vdekur 4 persona dhe 2 të lënduar

EULEX-i lehtëson shkëmbimin e informatave të Policisë e organizatave ndërkombëtare

EULEX-i lehtëson shkëmbimin e informatave të Policisë e organizatave ndërkombëtare

Zyra e Mogherinit: Është vonuar Marrëveshja historike Kosovë-Serbi shkaku i taksës

Zyra e Mogherinit: Është vonuar Marrëveshja historike Kosovë-Serbi shkaku i taksës

Protesta në Tiranë: Dhunë dhe përplasje mes policisë dhe protestuesve

Protesta në Tiranë: Dhunë dhe përplasje mes policisë dhe protestuesve

“Zoti ju marroftë, gënjeshtarë të mjerë”, iu drejtohet Vuçiqi zyrtarëve të Kosovës

“Zoti ju marroftë, gënjeshtarë të mjerë”, iu drejtohet Vuçiqi zyrtarëve të Kosovës

Aksidenti në Pejë: Vdes një burrë dhe lëndohen rëndë dy gra

Aksidenti në Pejë: Vdes një burrë dhe lëndohen rëndë dy gra

“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

Kur dhe në cilat vende të Ballkanit kishte qëndruar sulmuesi i xhamive në Zelandë të Re

Kur dhe në cilat vende të Ballkanit kishte qëndruar sulmuesi i xhamive në Zelandë të Re

“Shërohen” 150 policët e “sëmurë”, heqin dorë nga pensioni i invalidit të luftës

“Shërohen” 150 policët e “sëmurë”, heqin dorë nga pensioni i invalidit të luftës

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë