Selimi diskuton për Ligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje

07.12.2020 16:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Selimi diskuton për Ligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi së bashku me zëvendësministrin njëherësh Koordinatorin Nacional Kundër Dhunës në Familje, Florian Dushi, dhe akter të tjerë vendor dhe ndërkombëtar të sistemit të drejtësisë, sot kanë diskutuar për Ligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje.

Ky diskutim është bërë në një takim të realizuar nga Ministria e Drejtësisë në kuadër të fushatës së “16 Ditëve të Aktivizmit kundër Dhunës me Bazë Gjinore”.

Me këtë rast, ministri Selimi tha se Ministria e Drejtësisë ka ndërmarrë hapa të rëndësishme në zbatimin e Strategjisë Kombëtare të Republikës së Kosovës për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Planin e Veprimit 2010-2020, i cili trajton shërbimet për viktima edhe ndjekjen penale të kryesve të krimit.

“Viktimave iu duhet mbështetja për t’i pasur burimet dhe ndihmën për tu larguar nga marrëdhëniet e dhunshme. Kurse kryesit e krimit duhet ta dinë se sjellja e tyre ka pasoja. Me zbatimin e planit të veprimit, do të ndërmarrën hapa rrënjësorë për të siguruar mbrojtje dhe drejtësi për viktimat”, tha ministri Selimi.

Ministri Selimi ka përmendur të arriturat e Ministrisë së Drejtësisë në këtë fushë, siç janë: ndryshimet ligjore ku është përfshirë dhuna në familje si vepër e veçantë në Kodin Penal të Kosovës, krijimi i bazës së integruar të të dhënave për evidentimin e rasteve të dhunës në familje, si dhe nënshkrimi i Memorandum Bashkëpunimit me Strehimoret e viktimave të dhunës në familje, për qasje dhe lehtësim në punësim të personave të strehuar në strehimoret e dhunës në familje dhe viktimave të dhunës seksuale gjate luftës.

“ Pavarësisht të arriturave, dhuna në familje është evidente, statistikat tregojnë se pikërisht janë gratë ato që preken nga format e dhunës në familje, duke përfshirë dhunën psikologjike, ekonomike dhe atë fizike. Kjo tregon se duhet më shume pune dhe angazhim institucional, bashkëpunim më të gjithë sektorët që ta luftojmë këtë dukuri negative”, deklaroi ministri Selimi.

Gjatë këtij takimi, ministri Selimi tha se Kosova gjatë hartimit të politikave për mbrojtjen nga dhuna në familje është kujdesur që të harmonizohet me standardet ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Ministri Selimi falënderoi partnerët zhvillimor, BE, UN Women, KE, OSBE, EULEX, Ambasada amerikane etj., për mbështetje në hartimin e politikave dhe promovimin dhe sensibilizimin qytetarëve në mbrojtjen nga dhuna në familje.

Ndërsa zëvendësministri i Drejtësisë, Florian Dushi tha se gjatë këtij viti ka pasur një ngritje të rasteve të dhunës në krahasim me vitin paraprak.

“ Si rezultat i masave që qeveritë kanë ndërmarrë për të parandaluar Covid- 19 e që është mbyllja totale dhe po ashtu edhe problemet ekonomike, ka pasur një ngritje rasteve të dhunës. Për fat të mirë jo si në shtetet e rajonit por mund të vlerësohet se ka qenë një ngritje e lehtë por që institucionet e vendit kanë bërë gjithë çfarë është në dorën e tyre për të parandaluar ose për të trajtuar secilin rast të dhunës në familje komfor legjislacionit në fuqi”, tha zëvendësministri Dushi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Selimi diskuton për Ligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje

Selimi diskuton për Ligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje

Hoti për raportin e Parlamentit Evropian: I ndërtuar mbi teori konspirative

Hoti për raportin e Parlamentit Evropian: I ndërtuar mbi teori konspirative

Ahmeti: Besojmë se nesër nis aplikimi online për paratë që do t’u ndahen të infektuarve me COVID-19

Ahmeti: Besojmë se nesër nis aplikimi online për paratë që do t’u ndahen të infektuarve me COVID-19

14 të vdekur dhe 519 raste të reja me COVID-19

14 të vdekur dhe 519 raste të reja me COVID-19

​Zemaj nënshkruan aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19

​Zemaj nënshkruan aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19

​Kryesia e Kuvendit vendos për seancën e radhës

​Kryesia e Kuvendit vendos për seancën e radhës

Zvicra në këtë muaj nis vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit

Zvicra në këtë muaj nis vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit

​Haziri-Minxhozit: Gjilani ka vendosur që ta mbështesë Lezhën për sanimin e pasojave të tërmetit

​Haziri-Minxhozit: Gjilani ka vendosur që ta mbështesë Lezhën për sanimin e pasojave të tërmetit

​Ministri Reçica: Projektligji i Punës së shpejti në Parlament

​Ministri Reçica: Projektligji i Punës së shpejti në Parlament

Kushtetuesja tregon kur pritet të merret vendimi për kushtetushmërinë e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja tregon kur pritet të merret vendimi për kushtetushmërinë e Qeverisë Hoti

Qeveria emëron bordin e përkohshëm të ndërmarrjes “Bifurkacioni”

Qeveria emëron bordin e përkohshëm të ndërmarrjes “Bifurkacioni”

​ASK: Kishte ngritje në çmimet e prodhimit

​ASK: Kishte ngritje në çmimet e prodhimit

​Gastronomët i luten Qeverisë: Na lejoni të punojmë

​Gastronomët i luten Qeverisë: Na lejoni të punojmë

Klinaku kërkon heqjen e kompetencave të EULEX-it

Klinaku kërkon heqjen e kompetencave të EULEX-it

Nuk doli për një kohë të gjatë nga shtëpia, policia e gjen të vdekur

Nuk doli për një kohë të gjatë nga shtëpia, policia e gjen të vdekur

Gjendet një 23-vjeçar pa shenja jete në Prishtinë

Gjendet një 23-vjeçar pa shenja jete në Prishtinë