Sekuestrohen 1.6 ton drogë në Greqi, kishte destinacion Kinën

29.06.2019 13:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sekuestrohen 1.6 ton drogë në Greqi, kishte destinacion Kinën

Njësia e Krimit Financiar ne Greqi ka zbuluar sasinë më të madhe të drogës që është konfiskuar ndonjëherë në vend në bashkëpunim me policinë greke dhe autoritetet portuale.

Sasia e kapur prej 1,6 ton, me më shumë se 10 milionë pilula droge të njohura me emrin captagon, ka qenë e fshehur në kontenierë që vinin nga Latakia e Sirisë dhe pas një ndalese në portin e Pireut kishin destinacion Kinën.

Bëhet fjalë për të ashtuquajturat pilulat e xhihadistëve, të cilat përmbajnë substancën captagon, një derivat i amphetamines.

Ato janë përdorur në vitet e fundit nga militantët xhihadistë pasi këto hapje i shndërronin ata, në makineri vrasëse të paskrupullta.

Përdorimi i tyre shkakton rritjen e ndjesisë së fuqisë së muskujve, të dëshirës seksuale, stimulim të euforisë dhe agresionit dhe mungesë të nevojës për gjumë dhe ushqim. Pilulat janë gjetur ne 20 paleta prej druri te fshehura ne tre kontejnerë ndërsa pitet të hapen edhe dy kontejnerë të tjerë me 40 paleta të tjera.

Siç vlerësohet nga organet greke, pilulat do të përfundonin përsëri tek militantet e Shtetit Islamik. Në pesë vitet e fundit në Greqi janë zbuluar disa herë sasi të mëdha me pilulat e xhihadisteve, ndërsa para dy vitesh u gjet në afërsi të Pireut edhe punishtja që i prodhonte.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM