Sektori bankar në Kosovë vazhdon të jetë i qëndrueshëm

06.12.2018 12:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sektori bankar në Kosovë vazhdon të jetë i qëndrueshëm

Pavarësisht faktit se zhvillimet dhe përmirësimet e bëra në sektorin bankar kanë rezultuar gjatë viteve të fundit në zhvillim të qëndrueshëm ekonomik në Kosovë, ende duhet të punohet më shumë për të fuqizuar këtë sektor në aspekt të mbështetjes së sektorit privat dhe implementimit të standardeve të reja në këtë drejtim. Kjo u tha sot në tryezën e organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti.

Drejtori Ekzekutiv i Odës Amerikane, Arian Zeka, tha se bankat nuk e luajnë vetëm rolin e kujdestarit të pasurive, por edhe të burimit të financimit. Zeka tha se bankat në Kosovë kanë luajtur rol të rëndësishëm në fuqizimin e sektorit privat dhe përshpejtimin e zhvillimin ekonomik të vendit, përmes financimit të prodhimit, tregtisë ndërtimit, e rrjedhimisht krijimit të vendeve të reja të punës. Krejt në fund, Zeka tha se sektori bankar luan rol të rëndësishëm në përmirësimin e qeverisjes korporative dhe ngritjes së cilësisë së raportimeve të kompanive. Ai përgëzoi edhe Bankën Qendrore të Kosovës për rolin e saj në mbikëqyrjen e sektorit bankar, dhe krijimin e një sistemi të shëndoshë financiar, që përbënë jo vetëm shtyllën më të rëndësishme të një ekonomie në zhvillim si rasti i Kosovës, por që ka pasqyruar vendin me tone pozitive nëpër dokumente të rëndësishme ndërkombëtare.

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, tha se zhvillimi i hovshëm i sektorit bankar gjatë viteve të fundit i është atribuar suksesit të zhvillimit të mëtutjeshëm ekonomik në vend. Ai tha se struktura e kreditimit është përmirësuar dukshëm ku rreth 50% kredi të lëshuara iu dedikohen ndërmarrjeve në sektorin e tregtisë, duke përmendur poashtu rënien e normave të interesit në pothuajse të gjithë sektorët. Mehmeti njoftoi të pranishmit se ndër prioritetet kryesore të Bankës Qendrore të Kosovës janë ruajtja e stabilitetit financiar në këtë sektor gjithashtu edhe zhvillimin e standardeve bashkëkohore përmes së cilave bankat në Kosovë do të mund t’i zhvillojnë operimet e tyre në përputhje me vendet e zhvilluara. Guvernatori Mehmeti shprehu gatishmërinë e BQK-së për t’u angazhuar në krijimin e kushteve dhe lehtësirave të cilat do të mundësojnë mbështetjen e duhur ndaj kësaj fushe, bizneseve, dhe zhvillimit ekonomik në përgjithësi.

Më tutje, të pranishmit adresuan specifika të ndryshme në lidhje me sektorin bankar të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në zhvillimin e aktivitetit të tyre biznesor./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kryesia e SPERTK-së kërkesë Thaçit: Mos dekreto Ligjin për paga

Kryesia e SPERTK-së kërkesë Thaçit: Mos dekreto Ligjin për paga

Sipas një sondazhi: për shkëmbim territoresh me Serbinë 45% pro, 41% kundër dhe 14% të pavendosur

Sipas një sondazhi: për shkëmbim territoresh me Serbinë 45% pro, 41% kundër dhe 14% të pavendosur

Veseli: Do të jemi të pamëshirshëm ndaj njerëzve të krimbur

Veseli: Do të jemi të pamëshirshëm ndaj njerëzve të krimbur

FMN-ja e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik

FMN-ja e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik

Shtatë fshatra të Kurshumlisë në Serbi pa asnjë banor

Shtatë fshatra të Kurshumlisë në Serbi pa asnjë banor

Rrallohen mbledhjet e KS të OKB për Kosovën, sivjet e në mot vetëm nga dy

Rrallohen mbledhjet e KS të OKB për Kosovën, sivjet e në mot vetëm nga dy

51 vjeçari gjendet pa shenja jete në Dardani

51 vjeçari gjendet pa shenja jete në Dardani

Oda Amerikane shpreh shqetësimin për plaçkitjet e armatosura ndaj bankave dhe bizneseve të tjera

Oda Amerikane shpreh shqetësimin për plaçkitjet e armatosura ndaj bankave dhe bizneseve të tjera

Në orën 12 seancë e jashtëzakonshme për rastin në Drenas

Në orën 12 seancë e jashtëzakonshme për rastin në Drenas

Lladrovci padit Xhavit Drenorin për deklaratat lidhur me abuzimet seksuale

Lladrovci padit Xhavit Drenorin për deklaratat lidhur me abuzimet seksuale

ATK-ja ka bërë tërheqjen e numrave fitues, mësoni nëse është numri juaj

ATK-ja ka bërë tërheqjen e numrave fitues, mësoni nëse është numri juaj

Në Presidencë thonë se Ligji për Paga mund të rikthehet sërish në Kuvend

Në Presidencë thonë se Ligji për Paga mund të rikthehet sërish në Kuvend

OEK kritikon organet e rendit për bastisjet e ambienteve hoteliere

OEK kritikon organet e rendit për bastisjet e ambienteve hoteliere

Pjesëtari serb i FSK-së rrihet nga dy persona

Pjesëtari serb i FSK-së rrihet nga dy persona

Profesori dhe polici nga Drenasi ‘përfundojnë’ në gazetat zvicerane

Profesori dhe polici nga Drenasi ‘përfundojnë’ në gazetat zvicerane

2019-a do të duhej të jetë viti për një marrëveshje

2019-a do të duhej të jetë viti për një marrëveshje