Sekretari Pompeo i jep fund vizitës dy-ditore në Korenë e Veriut

07.07.2018 15:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sekretari Pompeo i jep fund vizitës dy-ditore në Korenë e Veriut

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo i dha fund të shtunën dy ditë bisedimesh me zyrtarët në Korenë e Veriut. Ai tha se kishin patur “për shumë orë bisedime të frytshme” dhe “përparim mbi thuajse të gjitha çështjet thelbësore”.

Kryediplomati amerikan nuk dha hollësi, por tha se bisedimet ishin përqëndruar kryesisht tek koha e nevojshme për çnuklearizimin e Koresë së Veriut dhe një deklaratë bazë për armët e shkatërrimit në masë që disponon vendi.

Sekretari Pompeo, i cili pas përfundimit të vizitës në Korenë e Veriut shkoi në Tokio, tha se “është caktuar një takim për më 12 korrik”, por që kjo datë mund të ndryshojë. Ai tha se në takimin e ardhshëm me udhëheqësit koreanoveriorë do të bisedohet për kthimin në atdhe të eshtrave të amerikanëve që humbën jetën në Luftën Koreane.

Zoti Pompeo nuk u takua këtë herë me udhëheqësin koreanoverior Kim Jong Un. Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert tha se nuk pritej të zhvillohej një takim i tillë.

Para takimeve të së shtunës me zyrtarë të lartë koreanoveriorë zoti Pompeo bisedoi në telefon me Presidentin Trump.

Kjo ishte vizita e tretë e Sekretarit Pompeo në Korenë e Veriut dhe e para herë që ai qëndroi atje gjatë natës. Kjo ishte gjithashtu vizita e parë e tij pas takimit të Presidentit Trump me udhëheqësin koreanoverior Kim, në Singapor.

Presidenti Trump e ka ngarkuar Sekretarin e Shtetit të mbikqyrë se si po e zbaton Kim Jong Uni premtimin për çnuklearizimin e Gadishullit Korean.

Zëdhënësja Nauert tha të shtunën se zyrtarët e Shteteve të Bashkuara dhe të Koresë së Veriut kanë krijuar grupe pune për trajtimin e çështjeve që lidhen me përpjekjet e çnuklearizimit.

Ajo tha se Sekretari Pompeo ishte treguar “shumë i prerë” në bisedime, gjatë të cilave ai kishte kërkuar plotësimin e tre çështjeve kryesore: çnuklearizimin e plotë të Koresë së Veriut, garanci për sigurimin e këtij procesi dhe kthimin në atdhe të eshtrave të amerikanëve që vdiqën në Luftën Koreane.

Vizita e kësaj radhe zotit Pompeo në Korenë e Veriut ndodhi mes njoftimeve të zbulimit amerikan se Kim Jong Un është duke vazhduar të zhvillojë infrastrukturën për programin e tij të armëve bërthamore. Ditët e fundit mediat amerikane kanë publikuar fotografi, për të cilat thuhet se tregojnë për zgjerimin e objekteve që lidhen me programin bërthamor të Koresë së Veriut.

Të enjten Presidenti Trump tha se ai vazhdon të besojë se Kim do ta mbajë premtimin e tij, duke shtuar se ai kishte krijuar një lidhje personale me udhëheqësin koreanoveior.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i zotit Trump, John Bolton, thotë se Koreja e Veriut mund t’i japë fund arsenalit bërthamor brenda një viti, por zyrtarë të tjerë amerikanë shpresojnë që kjo të realizohet deri në janar të vitit 2021, që përkon me fundin e mandatit të parë në Shtëpinë e Bardhë të Presidentit Trump.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait