Sejdiu thotë se fajtorët pse LDK-ja s’doli e para duhet të japin përgjegjësi

03.11.2019 12:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sejdiu thotë se fajtorët pse LDK-ja s’doli e para duhet të japin përgjegjësi

Mosradhitja e LDK-së si parti e parë në zgjedhjet e 6 tetorit duhet të përcillet me përgjegjësi konkrete. Nuk duhet të shkohet në vazhdimësi duke humbur zgjedhjet dhe mos të ketë reflektim karshi tyre. Zgjedhjet kanë qene të rregullta me një ecje pak më pozitive se proceset e mëhershme, ka thënë në një intervistë për KosovaPress, ish-presidenti i Kosovës dhe ish-kryetari i LDK-së, Fatmir Sejdiu.

Sejdiu thotë se duhet bërë një analizë e mirëfilltë nga LDK-ja, për të shikuar premtimet që janë bërë dhe realizimin e tyre.

“Ata duhet të shohin vetveten, secili njeri për atë që ka premtuar dhe çka ka dalë karshi atij premtimi, si rezultat ose mos rezultat. Edhe çështje të tjera që një subjekt politik për të qenë i shëndosh në gjithë raportet e veta duhet të shohë vetën mirë… sipas kësaj duhet të ketë një analizë të mirë. Ata që kanë faje të caktuara duhet të jepet përgjegjësia për to, sepse nuk shkohet në vazhdimësi të humben proceset zgjedhore dhe pastaj të ketë një kapërcim shumë të lehtë karshi tyre”, thotë Sejdiu.

Ish-presidenti i Kosovës dhe ish-kryetari i LDK-së, thotë se LDK-ja është e hapur për një koalicion me LVV-në, i cili sipas tij, duhet të formohet mbi interesin e Kosovës dhe qytetarëve.

“Unë dua të besoj në interesin e Kosovës që duhet të jetë më së miri. Nëse këto duan të hynë në koalicion duhet të kenë parasysh edhe nuanca të mëdha, flas ato që duhen të jenë pikë e përbashkët qeverisëse janë interesi i vendit dhe qytetarëve”, thotë Sejdiu.

Në lidhje me procesin zgjedhor të këtij viti, Sejdiu thotë se ka qenë më korrekt se herët të tjera.

“Përgjithësisht ka qenë një proces korrekt me një ecje pak më pozitive se proceset e hershme. Rezultati është ky që është dhe unë nuk them që ai mund të kontestohet. Mund të kontestohet ajo pjesa e parregullsive që kanë ndodhur në proces. Borxh i vendit dhe institucioneve që të ketë një kujdes të veçantë që mos të ketë një depërtim të atyre që e menaxhojnë negativisht vullnetin e qytetarëve”, pohon Sejdiu.

Në zgjedhjet e 6 tetorit, Lëvizja Vetëvendosje sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, radhitet e para, e pasuar nga LDK. Ndërkaq, kjo e fundit prej zgjedhjeve parlamentare të vitit 2004, nuk ka mundur të fitojë asnjë proces zgjedhor.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nis procesi gjyqësor ndaj ish-kryeprokurores Janeva

Nis procesi gjyqësor ndaj ish-kryeprokurores Janeva

Vaksina kundër HIV-it pritet të jetë në dispozicion në vitin 2021

Vaksina kundër HIV-it pritet të jetë në dispozicion në vitin 2021

Borell: I kuptoj ata që thonë se kosovarët s’do të më duan, pasi Spanja se njeh Kosovën

Borell: I kuptoj ata që thonë se kosovarët s’do të më duan, pasi Spanja se njeh Kosovën

Vizita e Bebe Rexhës në Shqipëri – Nga iniciativa për të ndihmuar vendin amtar, dëshira për ta vizituar Kosovën e deri te krenaria e një ylli botëror me origjinën e saj

Vizita e Bebe Rexhës në Shqipëri – Nga iniciativa për të ndihmuar vendin amtar, dëshira për ta vizituar Kosovën e deri te krenaria e një ylli botëror me origjinën e saj

Dëmet e tërmeteve, Meta i drejtohet Qeverisë me katër kërkesa

Dëmet e tërmeteve, Meta i drejtohet Qeverisë me katër kërkesa

Në Gjilan mbahet konferenca informuese për zhvillimin e sektorit privat

Në Gjilan mbahet konferenca informuese për zhvillimin e sektorit privat

OSBE: Mbi 200 mijë persona u larguan nga Kosova, 28 mijë janë rikthyer

OSBE: Mbi 200 mijë persona u larguan nga Kosova, 28 mijë janë rikthyer

Haradinaj pret në takim përfaqësuesit e Shoqatës së Invalidëve të UÇK-së

Haradinaj pret në takim përfaqësuesit e Shoqatës së Invalidëve të UÇK-së

Mbretëria e Bashkuar e gatshme për të mbështetur Kosovën në luftë kundër pastrimit të parasë

Mbretëria e Bashkuar e gatshme për të mbështetur Kosovën në luftë kundër pastrimit të parasë

Ekspertët e arsimit: Dështimi i Kosovës në testin PISA nuk është befasues, përgjegjëse MASHT-i

Ekspertët e arsimit: Dështimi i Kosovës në testin PISA nuk është befasues, përgjegjëse MASHT-i

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

Arrestohet në Merdare pejani që u përfshi në një rrahje

Arrestohet në Merdare pejani që u përfshi në një rrahje

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Demokracia Studentore: Fajin për rezultatet në Pisa e ka MASHT-i

Demokracia Studentore: Fajin për rezultatet në Pisa e ka MASHT-i

Haradinaj pas rezultateve të testit PISA: Gjendja në arsim e vështirë

Haradinaj pas rezultateve të testit PISA: Gjendja në arsim e vështirë

Arbërie Nagavci: Arsimi duhet të jetë kryeprioritet kombëtar

Arbërie Nagavci: Arsimi duhet të jetë kryeprioritet kombëtar