Seferi: Në këmbim të njohjes Serbia do t’i marrë Kosovës resurset energjetike

12.02.2021 19:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Seferi: Në këmbim të njohjes Serbia do t’i marrë Kosovës resurset energjetike

Emisioni Balkan Talks në Euronews Albania ka pasur të ftuar deputetin shqiptar në parlamentin serb, Shaip Kamberi, si dhe gazetarin nga Kosova që punon në Beograd, Idro Seferi.

“Deri tani Presidenti Vuçiq ka manovruar lirshëm për shkak se BE ka kriza të brendshme dhe integrimi i Serbisë në BE duket i largët dhe qytetarët nuk e shohin si diçka primare. BE nuk ka dëshmuar fuqi politikë për të ushtruar presion ndaj Serbisë dhe duhet të ndërhyjë ShBA, që ta përmbyllin sa më shpejt këtë çështje dhe mos kenë vëmendjen në Ballkan,” – shprehet për Balkan Talks deputeti shqiptar në Serbi.

Ndërkaq, Seferi mendon se Serbia ka përgatitur terrenin që të fitojë diçka nga njohja e Kosovës.

“Nëse Be dhe Uashingtoni bëhen kompakt do ketë ndikim më të madh, por Vuçiq është përgatitur për të fituar diçka. Kosova duhet të ofrojë diçka dhe këtë e kanë thënë edhe senatorët amerikanë,” – tregon Idro Seferi.

Një çështje që është lënë shpesh herë pas dorë është Lugina e Preshevës nga politika në Kosovë dhe Shqipëri.

Në këtë fushatë zgjedhore të gjitha partitë në Kosovë kanë bërë premtime për këtë çështje.

“Është e hera e parë që gjitha paritë e përdorin temën e Preshevës dhe mbetet të realizohet gjatë qeverisë stabile, e cila duhet ta shtrojë këtë me Serbinë. Ata e kanë të qartë që është momenti i fundit për të diskutuar këtë çështje dhe se marrëveshja nuk vlen pa shqiptarët e Luginës, Medvegjës dhe Bujanovcit,” – bën thirrje në Balkan Talks deputeti Kamberi.

Të njëjtin mendim ndan dhe gazetari Seferi.

“Mendoj që Lugina është përdorur si mjet për fushata, por ndihma në terren ka munguar. Nëse marrim ndihmat nga Shqipëria e Kosova arrijnë 1 milion euro, ndërsa Serbia jep më shumë për serbët e Kosovës. Çmimin e paguajnë shqiptarët në Luginë për mosmarrëveshjet mes Serbisë dhe Kosovës,” – rrëfen Seferi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Seferi: Në këmbim të njohjes Serbia do t’i marrë Kosovës resurset energjetike

Seferi: Në këmbim të njohjes Serbia do t’i marrë Kosovës resurset energjetike

Qeveria miraton vendime për zbatimin e “Programit të Rimëkëmbjes Ekonomike”

Qeveria miraton vendime për zbatimin e “Programit të Rimëkëmbjes Ekonomike”

Hoti: Ne nuk i diskutojmë vendimet e drejtësisë edhe kur s’na konvenojnë

Hoti: Ne nuk i diskutojmë vendimet e drejtësisë edhe kur s’na konvenojnë

Punime në rrjet nga KEDS, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës

Punime në rrjet nga KEDS, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës

Përfundon greva në minierën e Trepçës, minatorët i kthehen punës

Përfundon greva në minierën e Trepçës, minatorët i kthehen punës

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?

​88 prokurorë do të jenë të angazhuar ditën e zgjedhjeve

​88 prokurorë do të jenë të angazhuar ditën e zgjedhjeve

Valon Syla: Po vjen Ushtria Çlirimtare e Gërrnaçave

Valon Syla: Po vjen Ushtria Çlirimtare e Gërrnaçave

Apeli ia ashpërson dënimin Pjetër Ndrecajt, nga 24 e gjysmë në 30 vjet burgim

Apeli ia ashpërson dënimin Pjetër Ndrecajt, nga 24 e gjysmë në 30 vjet burgim

Aksioni i radhës i PSD-së, e quan Albin Kurtin lider suprem

Aksioni i radhës i PSD-së, e quan Albin Kurtin lider suprem

Studentët lirohen nga pagesa e semestrit veror

Studentët lirohen nga pagesa e semestrit veror

Gjashtë vdekje dhe 372 raste të reja me COVID-19

Gjashtë vdekje dhe 372 raste të reja me COVID-19

BE-ja pret proces transparent zgjedhor në Kosovë

BE-ja pret proces transparent zgjedhor në Kosovë

Zemaj i përgjigjet Lul Rakës: Dikush po ka dëshirë ta keqpërdor mënyrën e komunikimit

Zemaj i përgjigjet Lul Rakës: Dikush po ka dëshirë ta keqpërdor mënyrën e komunikimit

Nëse e shihni këtë person lajmërojeni menjëherë policinë

Nëse e shihni këtë person lajmërojeni menjëherë policinë

KEDS: Jemi përgatitur për ditën e zgjedhjeve, kemi instaluar në qendrat e votimit 1000 bateri emergjente

KEDS: Jemi përgatitur për ditën e zgjedhjeve, kemi instaluar në qendrat e votimit 1000 bateri emergjente