Scott: Turp për Serbinë t’ia lejojë një krimineli lufte udhëheqjen e Paradës Ushtarake

10.05.2019 22:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Scott: Turp për Serbinë t’ia lejojë një krimineli lufte udhëheqjen e Paradës Ushtarake

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Kyle Scott, ka reaguar në lidhje paradën e sotme ushtarake në Serbi.

Scott, përmes një postimi në Twitter, e ka cilësuar turp për Serbinë faktin që gjenerali serb i dënuar për krime lufte në Kosovë, Vlladimir Llazareviq, në Ditën e Evropës në Nish e udhëhoqi këtë paradë.

“Turp që një kriminel i dënuar lufte, të marshojë para atyre të cilët dëshirojnë t’i nderojnë aleatët të cilët kanë vdekur duke luftuar për drejtësi dhe paqe në Evropë. Dita e Evropës = Vlerat e Evropës”, ka shkruar Ambasadori Scott në llogarinë e tij në Twitter.

Qyteti i dytë më i madh i Serbisë, Nishi, dje e ka shënuar Ditën e Fitores mbi Fashizmin, e njohur edhe si Dita e Evropës, me parakalimin e “Regjimentit të Pavdekshëm”, të cilit i ka prirë një gjeneral i dënuar për krime lufte në Kosovës.

Gjenerali, ish-komandanti i Korpusit të Prishtinës dhe i Armatës së Tretë, Vlladimir Llazareviq, ishte dënuar nga Tribunali i Hagës me 14 vjet burgim për krime lufte mbi shqiptarët, transmeton Koha.net.

Ai ishte liruar në dhjetor të vitit 2015, pas 10 vjetësh vuajtjeje të dënimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arrestohet për fajde një person në Deçan

Arrestohet për fajde një person në Deçan

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 73 pacientë me COVID-19, 15 në gjendje të rëndë

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 73 pacientë me COVID-19, 15 në gjendje të rëndë

Vjosa Osmani sot në Mitrovicë

Vjosa Osmani sot në Mitrovicë

Rimëkëmbja ekonomike, Tahiri takohet me përfaqësuesit e TRUST-it

Rimëkëmbja ekonomike, Tahiri takohet me përfaqësuesit e TRUST-it

Abrashi fajëson Vetëvendosjen për gjendjen aktuale me COVID-19

Abrashi fajëson Vetëvendosjen për gjendjen aktuale me COVID-19

Vera italiane, viktimë e COVID-19

Vera italiane, viktimë e COVID-19

Hykmete Bajrami tregon nëse është ekzekutuar pagesa e 170 eurove

Hykmete Bajrami tregon nëse është ekzekutuar pagesa e 170 eurove

Kinezi porosit maskë antiCOVID-19 në vlerë 1.5 milion dollarë

Kinezi porosit maskë antiCOVID-19 në vlerë 1.5 milion dollarë

Komisioni për Shëndetësi jep dhe dëgjon propozimet në lidhje me projektligjin për pandeminë

Komisioni për Shëndetësi jep dhe dëgjon propozimet në lidhje me projektligjin për pandeminë

Shkup: Negociatat për formimin e qeverisë, larg syve të opinionit

Shkup: Negociatat për formimin e qeverisë, larg syve të opinionit

Kurti, letër ambasadorëve: Na ndihmoni, jemi në gjendje të rëndë

Kurti, letër ambasadorëve: Na ndihmoni, jemi në gjendje të rëndë

Abrashi shkarkon njësitet e kundërligjshme në Ministrinë e Infrastrukturës

Abrashi shkarkon njësitet e kundërligjshme në Ministrinë e Infrastrukturës

BE rrit punësimin e të rinjve në Ballkanin Perëndimor me 10 milionë euro për NVM-të

BE rrit punësimin e të rinjve në Ballkanin Perëndimor me 10 milionë euro për NVM-të

Ministria e Shëndetësisë licencoi 29 laboratorë privatë ku mund të kryhen testimet për COVID-19

Ministria e Shëndetësisë licencoi 29 laboratorë privatë ku mund të kryhen testimet për COVID-19

14 të vdekur dhe 172 raste të reja me COVID-19

14 të vdekur dhe 172 raste të reja me COVID-19

Rifillon punën qendra për pajisje me dokumente dhe regjistrim të automjeteve në Podujevë

Rifillon punën qendra për pajisje me dokumente dhe regjistrim të automjeteve në Podujevë