Schilling: BE-ja duhet ta emërojë një të dërguar special për dialogun Prishtinë – Beograd

11.09.2019 11:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Schilling: BE-ja duhet ta emërojë një të dërguar special për dialogun Prishtinë – Beograd

Vendimin e sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, për të emëruar Matthew Palmer si përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor, ish-përfaqësuesi i Lartë për Bosnje-Hercegovinën, Christian Schwarz-Schilling, po e quan si tronditje për Bashkimin Evropian, i cili tashmë është përqendruar në problemet e veta.

Megjithatë, Schilling thotë se ky veprim i SHBA-së duhet të motivojë rajonin e Ballkanit Perëndimor për të gjetur një zgjidhje për problemet që kanë, raporton Gazeta Express.

Sipas tij, Bashkimi Evropian duhet të jetë më energjik në zgjidhjen e problemeve dhe integrimin evropian të rajonit të Ballkanit Perëndimor, duke thënë se nisma amerikane në vitet e ’90-ta e shtyu rajonin në drejtimin e duhur.

“Përvoja na ka treguar se vetëm zgjidhjet e dakorduara SHBA-Evropë janë të suksesshme dhe të qëndrueshme”, ka thënë Schilling për DW, transmeton Gazeta Express.

Ish-përfaqësuesit të Lartë për Bosnje e Hercegovinë në Evropë ka edhe të atillë që nuk iu pëlqen iniciativa amerikane.

Megjithatë, ai thotë se Washingtoni nuk dëshiron të lërë rajonin e Ballkanit Perëndimor të bjerë nën ndikimin e Rusisë dhe sipas Schilling, Trump dëshiron të shënojë një fitore tjetër para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Teksa flet për idenë e shkëmbimit të territoreve dhe korrigjimit të kufijve në baza etnike, Schilling thotë se një rrezik të tillë e kishte paralajmëruar edhe më herët, megjithatë, sipas tij, Palmer ka sjellë mesazhin në Ballkan se SHBA-ja nuk dëshiron të ketë shtete një etnike.

“Unë e kam paralajmëruar shumë kohë më parë rrezikun e rivlerësimit të kufijve bazuar në kritere etnike. Por Palmer e ka sjellë mesazhin se SHBA-ja nuk dëshiron të shoh shtetet monoetnike në Ballkan”, ka shtuar tutje diplomati gjerman.

Schwarz-Schilling njësoj sikurse deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer, ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të emërojë një të dërguar special për dialogun Prishtinë-Beograd dhe për Ballkanin Perëndimor.

Diplomati gjerman në fund thotë se mbase është koha që serbët në Kosovë të flasin me zërin e vet dhe të mos e presin direktiva nga Beogradi, që flet gjithmonë në emër të serbëve. /GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abrashi: Infrastruktura e Kamenicës po kompletohet

Abrashi: Infrastruktura e Kamenicës po kompletohet

Çmimet e naftës nën presion nga përhapja e koronavirusit

Çmimet e naftës nën presion nga përhapja e koronavirusit

Edhe një vdekje nga COVID-19 në Kosovë

Edhe një vdekje nga COVID-19 në Kosovë

184 raste me Covid-19 aktive në Gjilan, 18 vdekje dhe 338 të shëruar

184 raste me Covid-19 aktive në Gjilan, 18 vdekje dhe 338 të shëruar

Konstituohet Kuvendi– nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut

Konstituohet Kuvendi– nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut

​BQE: Rimëkëmbja e ekonomisë do të merr një kohë të konsiderueshme

​BQE: Rimëkëmbja e ekonomisë do të merr një kohë të konsiderueshme

​Veliu: Situata me COVID-19 në Kosovë është shumë serioze

​Veliu: Situata me COVID-19 në Kosovë është shumë serioze

​Hoxhaj: BE-ja asnjë fjalë për raketat që Serbia i bleu nga Kina

​Hoxhaj: BE-ja asnjë fjalë për raketat që Serbia i bleu nga Kina

Rreth 100 spitale-laboratorë privatë kërkojnë licencimin për kryerjen e testeve për COVID-19

Rreth 100 spitale-laboratorë privatë kërkojnë licencimin për kryerjen e testeve për COVID-19

E rëndë, 7 vjeçarja vdes në QKUK pasi u trajtua në një ordinancë private

E rëndë, 7 vjeçarja vdes në QKUK pasi u trajtua në një ordinancë private

Gjykata lëshon urdhër-arrest për deputetin Etem Arifi

Gjykata lëshon urdhër-arrest për deputetin Etem Arifi

​Thaçi kujton Qerim Kelmendin, njërin ndër ushtarët e parë të UÇK-së

​Thaçi kujton Qerim Kelmendin, njërin ndër ushtarët e parë të UÇK-së

​Programi për Reforma në Ekonomi eliminon barrierat për hapje të vendeve të punës

​Programi për Reforma në Ekonomi eliminon barrierat për hapje të vendeve të punës

Nga nesër prishet moti, bien temperaturat në Kosovë

Nga nesër prishet moti, bien temperaturat në Kosovë

Maqedonia publikon rezultatet e 830 testimeve të reja për koronavirus

Maqedonia publikon rezultatet e 830 testimeve të reja për koronavirus

Nga sot termini për vula apostile/verifikuese duhet të bëhet online

Nga sot termini për vula apostile/verifikuese duhet të bëhet online