SBASHK e mbështet Programin Nacional për Rininë

06.12.2018 14:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SBASHK e mbështet Programin Nacional për Rininë

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës z. Rexhep Hoti sot ka pritur në takim Kryetarin e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, z. Rrahman Jasharaj si dhe Menaxherin e Financave z. Ymer Ymeri.

Hoti shpalosi para përfaqësuesve të SBASHK-ut prezantoi Programin Nacional për Rininë duke thënë se ata janë komponentë kryesore e zhvillimit të arsimit në Kosovë.

“Qeveria e Kosovës për herë të parë ka aprovuar një program të tillë në nivel shtetëror që u jep mundësinë për pjesëmarrje në garë të gjithë nxënësve dhe studentëve pa dallim. Është një sistem që përveç nxënësve dhe studentëve do t’i ndihmojë edhe mësimdhënësit, prindërit, shoqërinë civile dhe institucionet tjera arsimore e qeveritare. Ky program do ta kthejë gjallërinë dhe entuziazmin e nxënsve nëpër shkolla dhe unë jam shumë i bindur se do të ndikojë edhe në parandalimin e shpërnguljve të të rinjve nga Kosova”, u shpreh Hoti.

Kryetari Rrahman Jasharaj, premtoi mbështetjen e SBAShK-ut për programin duke thënë se do të japin kontributin e tyre.

“Jam i bindur se ky program do ta bëjë shkollën vend më të dashur për nxënësi. Gara do ta bëjë mësimin më atraktiv dhe shpërblimet do t’i motivojnë nxësnësit dhe mësimdhënësit. Jam shumë i lumtur që një program i tillë më në fund po realizohet në nivel shtetëror andaj unë do të insistoj tek mësimdhënësit që ta mbështetin programin”, theksoi Kryetari Jasharaj.

Hoti dhe Jasharaj u dakorduan që në të ardhmen të thellojnë mundësitë e bashkëpunimit.

Në takim morën pjesë edhe zëvendësminstrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Leonora Morina-Bunjaku si dhe zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë z. Azem Guri./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Glauk Konjufca: Kurrë nuk kam qenë në SHIK

Glauk Konjufca: Kurrë nuk kam qenë në SHIK

Deputetja e LDK’së kërkon burgim të përjetshëm ndaj dhunuesve të 16 vjeçares dhe komision hetimor

Deputetja e LDK’së kërkon burgim të përjetshëm ndaj dhunuesve të 16 vjeçares dhe komision hetimor

Rrëfimi me lot i nënës së 16-vjeçares për keqpërdorimin seksual të vajzës së saj (Video)

Rrëfimi me lot i nënës së 16-vjeçares për keqpërdorimin seksual të vajzës së saj (Video)

Haradinaj bën thirrje që rastet si në Drenas të raportohen në polici

Haradinaj bën thirrje që rastet si në Drenas të raportohen në polici

Bordi i Telekomit s’di për punësimet masive, por thotë se s’përfitojnë nga pakoja financiare e MZHE-së

Bordi i Telekomit s’di për punësimet masive, por thotë se s’përfitojnë nga pakoja financiare e MZHE-së

Pacolli: Kosova qëndron fuqishëm në krah të ShBA’së në luftën kundër ISIS’it

Pacolli: Kosova qëndron fuqishëm në krah të ShBA’së në luftën kundër ISIS’it

Kërkohet që Komisioni anti-korrupsion të mos politizohet

Kërkohet që Komisioni anti-korrupsion të mos politizohet

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim

Vodhën mbi 8 mijë euro në Deçan, kërkohet paraburgim kundër tre personave

Vodhën mbi 8 mijë euro në Deçan, kërkohet paraburgim kundër tre personave

Lladrovci njofton për pezullimin e mësimdhënësit që abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Lladrovci njofton për pezullimin e mësimdhënësit që abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Haradinaj kundër Guterresit: OKB-ja furnizohet me raporte të UNMIK-ut me të cilët ne s’kemi asnjë komunikim

Haradinaj kundër Guterresit: OKB-ja furnizohet me raporte të UNMIK-ut me të cilët ne s’kemi asnjë komunikim

Kapen autorët e përdhosjes së lapidarit të gazetarëve serbë të zhdukur në Hoçë

Kapen autorët e përdhosjes së lapidarit të gazetarëve serbë të zhdukur në Hoçë

Rasti i keqpërdorimit seksual të 16 vjeçares-shoqëria civile thërret protestë

Rasti i keqpërdorimit seksual të 16 vjeçares-shoqëria civile thërret protestë