Save the Children: Foshnjet rohinga në rrezik

06.01.2018 11:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Save the Children: Foshnjet rohinga në rrezik

Një shoqatë bamirësie paralajmëroi se foshnjat e komunitetit mysliman Rohinga që kanë lindur në kampet e refugjatëve apo në vendbanimet e improvizuara, nga dita e parë e lindjes “ndodhen në rrezik të madh të prekjes nga sëmundjet, kequshqyerja e dhe mundësitë për të vdekur përpara se të mbushin moshën 5 vjeç”.

Të premten një zëdhënës i organizatës “Save the Children” tha se në kampe mungojnë kushtet higjenike duke u shdërruar në një terren potencial për zhvillimin e sëmundjeve si difteria, fruthi dhe kolera.

Sipas Evan Schuurman, pritet që në vitin 2018 më shumë se 48 mijë foshnja Rohinga të lindin në kampet në jug të Bangladeshit duke e nisur jetën në disavantazh, në kampe të mbipopulluara dhe një situatë të ashpër me standarde të dobëta higjenike.

Ushtria e Mianmarit është akuzuar për nisjen e një fushatë për djegien e fshatrave Rohinga në muajin gusht, në përgjigje të sulmeve ndaj postave të policisë në Mianmar nga militantët Rohinga.

Kombet e Bashkuara dhe SHBA i kanë karakterizuar veprimet e kryera nga forcat e Mianmarit si “spastrimin etnik”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova mund t’i ketë humbur 170 milionë euro nga Bechtel-Enka

Kosova mund t’i ketë humbur 170 milionë euro nga Bechtel-Enka

Lekaj thotë se tre njerëz të LDK’së janë fajtorë për 53 milionët e Bechtelit

Lekaj thotë se tre njerëz të LDK’së janë fajtorë për 53 milionët e Bechtelit

Haziri tregon se si Rugova e zgjodhi Bajram Rexhepin për kryeministër nga PDK-ja

Haziri tregon se si Rugova e zgjodhi Bajram Rexhepin për kryeministër nga PDK-ja

Tajlandë, përpjekje për shpëtimin e një grupi futbollistësh

Tajlandë, përpjekje për shpëtimin e një grupi futbollistësh

Prokuroria Speciale ka nisur trajtimin e mbi 150 rasteve për krime lufte, ka dëshmi për 93 masakra

Prokuroria Speciale ka nisur trajtimin e mbi 150 rasteve për krime lufte, ka dëshmi për 93 masakra

Lladrovci: Nuk kam lidhje më personin që e kërcënoi me jetë Drenorin

Lladrovci: Nuk kam lidhje më personin që e kërcënoi me jetë Drenorin

Rasti “Stenta”, kardiologu thotë se ish-ministri Agani është dashur ta ndëshkojë menaxhmentin në QKUK për mos punë

Rasti “Stenta”, kardiologu thotë se ish-ministri Agani është dashur ta ndëshkojë menaxhmentin në QKUK për mos punë

Veseli në Podujevë: Bashkë me të rinjtë, do ta fuqizojmë Kosovën

Veseli në Podujevë: Bashkë me të rinjtë, do ta fuqizojmë Kosovën

Greva e punëtorëve shtyn edhe 100 seanca tjera gjyqësore

Greva e punëtorëve shtyn edhe 100 seanca tjera gjyqësore

Hoxha kërkon mbështetjen e Ministrisë së Brendshme gjermane për liberalizimin e vizave

Hoxha kërkon mbështetjen e Ministrisë së Brendshme gjermane për liberalizimin e vizave

Në Kuvend u mbajt performancë artistike e artistit Sislej Xhafa

Në Kuvend u mbajt performancë artistike e artistit Sislej Xhafa

Zharku e dinte se borxhi ndaj Bechtelit do të rritej

Zharku e dinte se borxhi ndaj Bechtelit do të rritej

Hasani në Bruksel flet për të arriturat e Kosovës në ekonomi

Hasani në Bruksel flet për të arriturat e Kosovës në ekonomi

Pasuria në shifra e rektorit të Universitetit të Prizrenit

Pasuria në shifra e rektorit të Universitetit të Prizrenit

Pjesëtari serb i FSK-së: U detyrova ta braktis FSK-në

Pjesëtari serb i FSK-së: U detyrova ta braktis FSK-në

Daçiq: Papua Guinea e Re ka tërhequr njohjen për Kosovën

Daçiq: Papua Guinea e Re ka tërhequr njohjen për Kosovën