Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

12.06.2019 21:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Huawei ka shtyrë debutimin e një laptopi të ri Windows në një afat të pacaktuar tha shefi i divizionit konsumator të Huawei Richard Yu për CNBC.

Produkti duhej të debutonte në Shangai këtë javë por sanksionet tregtare Amerikane kanë kufizuar aftësinë e Huawei për të përdorur procesorët Intel dhe softuerin e Microsoft.

Yu e përshkroi situatën si famëkeqe dhe tha se laptopi do të kishte debutuar këtë javë. Vendosja e Huawei në listën e zezë nga Shtetet e Bashkuara bëri të kompania të tërhiqte produktin.

Detajet rreth laptopit mungojnë përtej asaj se do të ishte anëtari më i ri i familjes MateBook. Në Kongresin Mobil Botërore në Shkurt, Huawei prezantoi MateBook 14 dhe përditësoi linjën MateBook X Pro.

Asnjëri prej tyre nuk ka dalë në shitje ende. Në fillim të kësaj jave disa media raportuan se Huawei kishte ndalur prodhimin dhe zhvillimin e kompjuterëve laptopë.

Microsoft ka zgjedhur heshtjen lidhur me heqjen e laptopëve Huawei nga dyqanet online. Kompjuterët janë një prej sukseseve më të mëdha konsumatore të Huawei. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)