Sanders në vendin e parë, ndërsa bie përkrahja për Biden-in

11.02.2020 10:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sanders në vendin e parë, ndërsa bie përkrahja për Biden-in

Sipas rezultatit të një ankete të re, kandidati demokrat për president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara, Bernie Sanders, është favoriti kryesor për ta fituar garën brenda partisë së vet. Në anën tjetër, ka rëndë mbështetja për kandidatin tjetër, Joe Biden.

Në kohën kur po afrohen zgjedhjet në New Hampshire, votuesit e mundshëm patën mundësinë ta japin mendimin e tyre përmes anketës së realizuar nga Universiteti Quinnipiac.

Rezultati i kësaj ankete e nxori në vendin e tretë miliarderin Michael Bloomberg, i cili ka shpenzuar miliona dollar nga pasuria personale gjatë fushatës. Pas tij ndodheshin kandidatët Elizabeth Warren dhe Pete Buttigieg.

Sanders e gëzon 20 për qind të përkrahjes, një për qind më shumë se në javën e kaluar, ndërsa rritje të përkrahjes ka shënuar edhe miliarderi Bloomberg, që për një javë fitoi 6 për qind më shumë mbështetje, shkruan “Independent”, transmeton Gazeta Express.

Ndryshe, zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara mbahen në nëntor të këtij viti. Fituesi i garës brenda Partisë Demokratike sipas të gjitha gjasave do të përballet me presidentin e tanishëm, Donald Trump, i cili vjen nga radhët e Partisë Republikane.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje