Samsung patenton një teknologji të pazakontë ekrani

29.04.2019 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samsung patenton një teknologji të pazakontë ekrani

Në mesin e një paqartësie që rrethon telefonin me ekran me palosje të Samsung, kompania fitoi ditën e sotme aprovimin e një patente e cila përshkruan një ekran krejtësisht tjetër.

Në përshkrimin e patentës përdoret emërtimit “ekrani me shumë fytyra”. Samsung kishte aplikuar për këtë patentë në 2016-ën por është aprovuar nga Zyra Botërore e Pronësisë Intelektuale vetëm më 25 Prill.

Ekrani i ri vjen përqark telefonit e madje mbulon edhe skajin e sipërm. Një imazh tregon mesazhet që shfaqen në skajin e sipërm të telefonit.

Patenta tregon dy shembuj sesi ekrani është implementuar. Në të parën është realizimi i një fotoje ku edhe personi të cilit po bëhet foto me kamerën e pasme mund të shohë realizimin e saj në ekranin që shtrihet në pjesën e pasme të telefonit.

Një tjetër mënyrë përdorimi është për përkthimin. Samsung tregon sesi dikush mund ti flasë mikrofonit të telefonit dhe fjalët e tyre përkthehet në pjesën e pasme të tij.

Disa telefonë sot kanë ekrane të pasme. Konkretisht kemi Vivo NEX Dual Display. Megjithatë telefoni është larg përditshmërisë tonë dhe ekranet e pasme dhe ato frontale nuk janë të lidhura bashkë.

Aprovimi i patentës vjen në të njëjtin muaj që reputacioni i Samsung ka marrë një goditje me telefonin me ekran që paloset Galaxy Fold. Disa prej analistëve që Samsung kishte ofruar telefonin për testim kishin raportuar thyer të ekraneve vetëm pas dy ditësh përdorim. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë