Samsung nuk ndalet, fillon punën me procesorët e gjeneratës tjetër

16.04.2019 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samsung nuk ndalet, fillon punën me procesorët e gjeneratës tjetër

Samsung vetëm sa ka filluar të prodhojë çipe 7-nanometër por tashmë ka ndërmarrë një hap tjetër të madh për të qëndruar me ritmin e ligjit Moore.

Kompania ditën e sotme tha se kishte startuar punën në çipet e reja 5-nanometër dhe do të fillojë ndërtimin e tyre për smartfonët dhe pajisjet e tjera në tre mujorin e dytë të 2020-ës.

Përfitimet nuk do të jenë tejet të mëdha por të konsiderueshme. Për shembull përdoruesit do të marrin 20% më pak konsum energjie dhe 10% më shumë shpejtësi.

Tranzistorët 5-nanometër janë aq të vegjël saqë mund të vendosni 2,000 të tillë në gjerësinë e një floku njeriu.

Kompania do të përdorë të njëjtën teknologji EUV (Extreme Ultraviolet) që ka përdorur për prodhimin e çipeve 7-nanometër. EUV aktualisht ka një gjerësi rreze 13.5-nanometër edhe pse i shumëpritur është proces i vështirë për tu realizuar.

Megjithatë mbetet shumë i nevojshëm për të dërguar çipet në nivelin tjetër dhe qëndruar në ritmin e ligjit Moore që thotë se numri i tranzistorëve në një pllakë procesori dyfishohet çdo 24 muaj.

Por zvogëlimi i tranzistorëve ka krijuar probleme. GlobalFoundries, ish krahu i prodhimit të AMD, së fundi tha se nuk do të prodhojë çipet 7-nanometër sepse janë shumë të kushtueshëm.

Nga ana tjetër Samsung ka thënë se linja e parë EUV dizajnuar për të prodhuar çipet 7-nanometër i ka kushtuar kompanisë 6 miliardë dollarë.

Samsung nuk do të jetë i vetëm në garën 5-nanometër sepse TSMC së fundit prezantoi prototipet për konsumatorët. Premtoi rritje të tranzistorëve me 80% krahasuar me 25% që thotë Samsung dhe performancë 15% më shumë krahasuar me rivalin 10%.

Samsung prodhon çipe jo vetëm për vete por edhe Qualcomm ndërsa TSMC prodhon çipet Apple A11 dhe A12.

Intel, Samsung dhe TSMC janë prodhuesit e vetëm të çipeve EUV që përdorin teknologji të avancuara litografike zhvilluar nga kompania Holandeze ASML. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Soni Malaj  plot stil dhe elegancë

Soni Malaj plot stil dhe elegancë

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer