Samsung nis prodhimin e UFS së parë 512 Gb për pajisjet mobile të gjeneratës së ardhshme

06.12.2017 13:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samsung nis prodhimin e UFS së parë 512 Gb për pajisjet mobile të gjeneratës së ardhshme

Samsung Electronicslideri botëror në teknologjinë e avancuar të memories, njoftoi sot se ka filluar prodhimin masiv të USB Flash Drive (eUFS) të integruar 512 gigabajt (GB), një zgjidhje për përdorim në pajisjet mobile të gjeneratës së ardhshme.

Duke shfrytëzuar çipat më të fundit V-NAND të Samsung me 64-shtresa 512-gigabit (Gb), paketa e re eUFS 512GB siguron kapacitet të madh të ruajtjes dhe performancë të jashtëzakonshme për smartphonët dhe tabletët që do të prodhohen në vazhdimësi.

“eUFS-ja e re e Samsung 512GB ofron zgjidhjen më të mirë për ruajtjen e informacioneve në smartphonët premium të gjeneratës së ardhshme duke tejkaluar kufizimet potenciale në performancën e sistemit që mund të ndodhë me përdorimin e kartave mikro SD,” tha Jaesoo Han, zëvendëspresident ekzekutiv i Shitjeve dhe Marketingut të pajisjeve Memory në Samsung Electronics. “Duke siguruar një furnizim të hershëm dhe të qëndrueshëm të këtij produkti, Samsung po bën një hap të madh përpara duke kontribuar në lançimin në kohë të pajisjeve të lëvizshme të gjeneratës së ardhshme nga prodhuesit e telefonisë mobile në mbarë botën.”

I përbërë nga tetë çipe V-NAND me 64-shtresa dhe 512Gb dhe një çip kontrollues, të gjitha të grumbulluara së bashku, UFS-ja e re Samsung 512GB e dyfishon densitetin e eUFS-së të mëparshme 256GB të V-NAND me 48 shtresa të Samsung, në të njëjtën hapësirë si paketa 256GB. Kapaciteti i rritur i ruajtjes së eUFS do të ofrojë një përvojë shumë më të gjerë në pajisjet mobile. Për shembull, eUFS i ri me kapacitet më të madh i mundëson një smartphoni që të ruajë rreth 130 video 4K Ultra HD (3840×2160) me një kohëzgjatje prej 10 minutash*, që është një rritje dhjetëfish e eUFS prej 64GB, që lejon ruajtjen vetëm të 13 videove me të njëjtën madhësi.

Për të maksimizuar performancën dhe efiçencën e energjisë së eUFS-së së ri 512GB, Samsung ka prezantuar një sërë teknologjish të reja. Dizajni i avancuar i V-NAND me 64 shtresa dhe teknologjia e re e menaxhimit të energjisë së eUFS prej 512GB minimizon rritjen e pashmangshme në energjinë e konsumuar, e cila është shumë e rëndësishme pasi eUFS e re 512GB përmban dyfishin e numrit të qelizave krahasuar me eUFS prej 256GB.

Përveç kësaj, kontrolluesi i çipit të eUFS 512GB shpejton procesin e hartëzimit për konvertimin e adresave të bllokut logjik në ato të blloqeve fizike.
eUFS 512GB e Samsung përmban gjithashtu një performancë të mirë për lexim dhe shkrim. Me shpejtësi për lexim dhe shkrim që arrin deri në 860 megabytes për sekondë (MB/s) dhe 255MB/s, memoria prej 512GB mundëson transferimin e një video të plotë HD, 5GB në një SSD për rreth 6 sekonda, mbi 8 herë më shpejt sesa një kartë tipike microSD.

Për operacione të rastësishme, eUFS i ri mund të lexojë 42,000 IOPS dhe të shkruajë 40,000 IOPS. Bazuar në shkrimet e shpejta të eUFS, të cilat janë rreth 400 herë më të shpejta se shpejtësia 100 IOPS e një karte konvencionale microSD, përdoruesit e telefonave celularë mund të shijojnë një përvojë të përsosur multimediale siç janë realizimi i fotove burst me rezolucion të lartë, si dhe kërkimi i skedarëve dhe shkarkimi i videos në modalitetin dual-app të shikimit.

Sipas një shënimi, Samsung ka ndërmend të rrisë në mënyrë masive prodhimin e çipeve V-NAND 512 GB, me 64 shtresa, përveç zgjerimit të prodhimit të V-NAND prej 256GB. Kjo do të rrisë kërkesën për ruajtje në pajisjet mobile, si dhe për SSD premium dhe karta memorie të lëvizshme me densitet të lartë dhe performancë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Nainggolan pritet të jetë në bankën rezervë ndaj Torinos, rikthehet Skriniar   

Nainggolan pritet të jetë në bankën rezervë ndaj Torinos, rikthehet Skriniar   

Përpiqej të bënte selfien më të mirë, koka i ‘përfundon’ në sqepin e pelikanit (Video)

Përpiqej të bënte selfien më të mirë, koka i ‘përfundon’ në sqepin e pelikanit (Video)

FFK: Ndeshja mes Prishtinës dhe Gjilanit shtyhet, shkak mospranimi teknik i stadiumit

FFK: Ndeshja mes Prishtinës dhe Gjilanit shtyhet, shkak mospranimi teknik i stadiumit

Bëni seks dy deri në katër herë brenda jave për ta shmangur kancerin e prostatës

Bëni seks dy deri në katër herë brenda jave për ta shmangur kancerin e prostatës

Partneri ia dha kapelën që të mos i lagen flokët por jo edhe xhaketën, debat nëse ishte i sjellshëm apo vetjak (Video)

Partneri ia dha kapelën që të mos i lagen flokët por jo edhe xhaketën, debat nëse ishte i sjellshëm apo vetjak (Video)

Konkurs për shitës të librave në rezortin luksoz në Maldive, akomodim falas dhe aktivitete në kohën e lirë (Foto)

Konkurs për shitës të librave në rezortin luksoz në Maldive, akomodim falas dhe aktivitete në kohën e lirë (Foto)

Zyrtare: Sevilla huazon Gonalons nga Roma

Zyrtare: Sevilla huazon Gonalons nga Roma

Atë që nuk e bëri te Milani për një sezon, Silva e bëri te Sevilla në debutim

Atë që nuk e bëri te Milani për një sezon, Silva e bëri te Sevilla në debutim

Fillojeni ditën mbarë me këto ushtrime

Fillojeni ditën mbarë me këto ushtrime

Cutrone ka rinovuar me Milanin, brenda javës zyrtarizimi

Cutrone ka rinovuar me Milanin, brenda javës zyrtarizimi

​Kripa e detit është kontaminuar nga plastika (Video)

​Kripa e detit është kontaminuar nga plastika (Video)

Asensio: Kemi skuadër të mirë edhe pa Ronaldon, harrojeni Superkupën

Asensio: Kemi skuadër të mirë edhe pa Ronaldon, harrojeni Superkupën

Femrat me siguri do të vdesin nga sulmi në zemër nëse i shëron – mashkulli

Femrat me siguri do të vdesin nga sulmi në zemër nëse i shëron – mashkulli

Lopetegui i lumtur me fitoren e parë sezonale në La Liga

Lopetegui i lumtur me fitoren e parë sezonale në La Liga

Transformon fytyrën në forma të frikshme, duke përdorur vetëm produkte kozmetike (Foto)

Transformon fytyrën në forma të frikshme, duke përdorur vetëm produkte kozmetike (Foto)

Di Francesco: Duhet të përmirësohemi

Di Francesco: Duhet të përmirësohemi