Samsung në telashe, ekrani i Galaxy Fold thyhet me dy ditë përdorim

19.04.2019 03:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samsung në telashe, ekrani i Galaxy Fold thyhet me dy ditë përdorim

Në fillim ishte Bendgate. Tashmë kemi nëse mund ta quajmë Foldgate? Disa raporterë të cilët kishin akses të parët tek telefoni i shumëpërfolur i Samsung, Galaxy Fold – smartfoni luksoz që shndërrohet në tablet – thonë se pajisjet janë thyer vetëm pak ditë përdorim.

Mark Gurman i Bloomberg tha se Galaxy Fold i tij u thye plotësisht dhe është i papërdorshëm dy ditë pasi e kishte marrë në duar. Në një seri cicërimash ai dokumentoi sesi ekrani u thye pasi kishte hequr filmin mbrojtës së tij.

Sakaq Dieter Bohn i The Verge tha se në mesin e telefoni ishte krijuar një rrudhje e vogël dhe sipas tij problemi qëndron me boshtin e palosjes.

Analistë të tjerë kanë raportuar një luhatje të shkëlqimit të ekrani. Raportet trembën investitorët dhe aksionet e Samsung ishin 3% më poshtë ditën e Enjte.

Kompania tha ditën e Mërkure se Galaxy Fold ishte shitur plotësisht nga uebsajti edhe pse nuk dha shifra konkrete. Smartfoni do të shitet në pjesë të ndryshme të botës nga data 26 Prill. Mbetet për tu parë sesi këto raporte do të ndikojnë në shitjet e para të telefonit.

Një zëdhënës i Samsung tha se kompania ka marrë disa raportime për Galaxy Fold nga media të ndryshme dhe se premtoi të analizonin pajisje në detaje për të mësuar më shumë rreth shkakut.

Zëdhënësi tha se disa analistë kanë hequr shtresën mbrojtëse të ekranit çka besohet se i ka shkaktuar dëmin.

Galaxy Fold është një smartfon 4.6-inç që shndërrohet në tablet 7.3-inç. Pajisja kushton 1980 dollarë dhe vjen me Android 9.9 në katër ngjyra: zezë, argjendtë, jeshile dhe blu.

Samsung prezantoi Galaxy Fold në Shkurt në konferencën vjetore të flagshipëve të kompanisë. Analistët dhe adhuruesit e elektronikës përshëndetën kompaninë e cila kishte vendosur të merrte përsipër rreziqe ndërsa tregu i smartfonëve ka vuajtur për inovacione vitet e fundit.

Por çdo problem me telefonin mund të rezultojë problem serioz për Samsung i cili ende po rikuperohet nga tragjedia e Note 7 ku miliona smartfonë u tërheqën nga tregu për shkak se bateritë e tyre shpërthenin.

Samsung ka një reputacion të një kompanie që merr përsipër rreziqe dhe ishte një prej kompanive të para që solli në treg smartfonë me ekrane të mëdha. Megjithatë jo çdo herë përpjekje të tilla të rrezikshme përfundojnë me sukses dhe Samsung e di këtë më mirë se askush tjetër. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Chloe Ferry, edhe sot sjell format bombastike nga Dubai

Chloe Ferry, edhe sot sjell format bombastike nga Dubai

Kampioni nuk ndalet, Marc Marquez fiton dhe Çmimin e Madh të Japonisë

Kampioni nuk ndalet, Marc Marquez fiton dhe Çmimin e Madh të Japonisë

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur