Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

17.05.2019 13:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

Samsung dhe Huawei kanë rënë dakord të ndërprenë një betejë të gjatë ligjore mes dy kompanive për patentat e smartfonëve dhe bëhet fjalë për mëse 40 padi mes tyre sipas Nikkei.

Termat e marrëveshjes nuk janë bërë publike por në tërësi kompanitë kanë arritur një dakordësi të përgjithshme. Ata kanë tërhequr të gjitha paditë kundrejt njëri tjetrit.

Marrëveshja vjen në një kohë kur mbarë industria po ballafaqohet me disa ndryshime radikale. Telefonët do të kalojnë në 5G vitin e ardhshëm ndërsa disa prodhues po vuajnë nga shitjet e dobëta.

Huawei me sukses ka arritur të shmangë këtë trend dhe dërgesa u rritën me 50% vitin e kaluar sipas IDC por për Samsung jo.

Gjithashtu nisur nga problemet me të cilat po ballafaqohet kompania mund të kenë qenë edhe arsyet e kësaj tërheqjeje.

Muajin e kaluar Apple dhe Qualcomm i dhanë fund gjithashtu betejës së tyre ligjore e cila u shtri në disa vende dhe për disa vite. Në këtë rast ishte 5G faktori motivues për mbylljen e mosmarrëveshjeve.

Pa një marrëveshje të tillë Apple rrezikonte të mbetej pas rivalëve me teknologjinë 5G. Beteja ligjore mes Samsung dhe Huawei filloi në 2016-ën kur ky i fundit paditi Samsung për shkeljen e patentave LTE. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren