Salihu: Thaçi tanimë ka krijuar një model të republikës në veri të Kosovës

09.05.2019 18:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Salihu: Thaçi tanimë ka krijuar një model të republikës në veri të Kosovës

Analisti në institutin GAP, Bekim Salihu, ia ka kujtuar presidentit Hashim Thaçi se firmën që e kishte vënë në njërën prej marrëveshjeve në Bruksel është në kundërshtim me deklaratën e tij se në Kosovë nuk do të lejohet një Republikë Serbe.

“Presidenti Thaçi tani po deklaron se nuk do të lejohet asnjë model i ‘republikës serbe të Bosnjës’ në Kosovë, por një lloj i këtij modeli tanimë është vendosur dhe atë me nënshkrimet e Thaçit (në Bruksel)”, ka thënë Salihu.

E sipas tij, ky model karakterizohet me:

– Veriu i Kosovës nuk mund të ketë komandant të policisë nga shumica shqiptare

– Në veriun e Kosovës nuk mund të hyjë FSK pa pëlqimin e NATO-së

– Të hyrat doganore nga pika 1 dhe 31 në veri të Kosovës (që janë të destinuara për katër komunat e veriut) nuk shkojnë në buxhet të Kosovës, por në ‘Fondin e veriut’ që menaxhohet nga zyra e BE-së në Kosovë.

– Universiteti serb në veri konsiderohet i ligjshëm.

– Në veri lejohet operimi i kompanive të telefonisë mobile nga Serbia.

“Për veç këtyre, Thaçi ka nënshkruar edhe të drejtën e komunave serbe që të kenë asociacion. E për më shumë se kaq, veriu është i mbuluar nga strukturat paralele të Serbisë. Këto janë ‘tiparet e veçanta të veriut’ nga bisedimet e Brukselit, disa tipare tjera ‘të veçanta’ i ka fituar ky rajon edhe nga procesi ‘Ahtisari’, prandaj Thaçi po manipulon në opinion e me opinion”, ka thënë Salihu.

Image

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales