Sa i rrezikuar është një fëmijë që pi alkool?

11.02.2016 13:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sa i rrezikuar është një fëmijë që pi alkool?

Për fëmijët konsumimi i alkoolit përbën një rrezik të vërtetë për shëndetin. Në fakt, nga ndërtimi dhe nga stadi i zhvillimi fizik dhe psikik, fëmijët janë shumë të ndjeshëm ndaj efekteve të alkoolit edhe nëse ai merret me sasi të vogla. Në rast shkeljeje, pasojat mund të jenë dramatike.

Për shembull, tek një vajzë apo djalë të moshës 12 vjeç, konsumimi i 10 birrave të njëpasnjëshme jep simptoma të rënda intoksimi dhe në raste të veçanta mund të shkaktojë dhe vdekjen.

Për adoleshentët nga mosha 16 vjeç, lejohet konsumimi i verës dhe birrës në mjediset publike. Por nuk duhet lejuar konsumimi i rregullt dhe për më tepër nuk duhet abuzuar.

Në moshë të rritur konsumimi i dy gotave me pije alkoolike në ditë nuk ka rrezik për jetën. Për gratë rekomandohet një konsumim akoma më i moderuar.

Në moshën 45 vjeç konsumimi i alkoolit në sasi të vogla përshembull një gotë në ditë është rekomanduar për zemrën. Por sigurisht që nuk ëhstë e nevojshme të konsumosh alkool për të pasur një shëndet të mirë.

Moskonsumimi i duhanit, aktivitetet sportive, një ushqim i rregullt si dhe marrja në rregull e ilaçeve të dhëna nga mjeku, janë shumë më të efektshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Milan mbetet jashtë Ligës së Kampionëve, kualifikohen Atalanta e Inter

Milan mbetet jashtë Ligës së Kampionëve, kualifikohen Atalanta e Inter

Intel zbulon procesorin me të gjitha bërthamat me frekuencë 5Ghz

Intel zbulon procesorin me të gjitha bërthamat me frekuencë 5Ghz

Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti

Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti

Operatori i madh celular në SHBA pranon pagesat e faturave në Bitcoin

Operatori i madh celular në SHBA pranon pagesat e faturave në Bitcoin