Sa do të duhej të jetë njeriu i shëndoshë në mënyrë që dhjami do të mund të ndalte plumbin

05.03.2019 01:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sa do të duhej të jetë njeriu i shëndoshë në mënyrë që dhjami do të mund të ndalte plumbin

Shkencëtarët i kanë dhënë përgjigje të saktë kësaj pyetjeje dhe ju do të befasoheni plotësisht

Laboratori Cavendish i Universitetit të Cambridge ka bërë testin në të cilin janë përpjekur që të llogarisin sa do të duhej patjetër të jenë të shëndoshë femra apo mashkulli që jetën e tyre të mos mund ta rrezikonte një plumb, transmeton Telegrafi.

Natyrisht që ndalja e plumbit me rastin e shpejtësisë së plotë më së shumti varet nga materiali në të cilin ai depërton, mirëpo edhe nga ajo se si janë shpërndarë shtresat e tyre, nga kalibri i kompozimit të plumbit, nga pluhuri në gëzhojë të plumbit (çfarë ndodh mu në shpejtësinë), si edhe nga faktorët e tjerë të dorës së dytë, për shembull kushtet meteorologjike.

Megjithatë, faktori më me ndikim në ndaljen e plumbit me rastin e depërtimit në trupin e njeriut është në shpërndarjen e energjisë impulsive të plumbit ashtu që ai mund të bëjë vetëm dëm të vogël apo pothuajse kurrfarë dëmi.

Kjo do të thotë që duhet patjetër të jeni të aftë të absorboni energjinë e plumbit.

Indet yndyrore, kur është fjala për trupin e njeriut, në të vërtetë janë energjia e shtresuar e metabolizmit gjatë një kohe të gjatë kohore.

Në esencë, yndyrat janë mbrojtës natyralë të organeve të njeriut nga shoku i cili vjen nga ambienti i jashtëm (natyrisht, pos funksioneve të tjera).

Mirëpo, shkencëtarët kanë synuar të mësojnë sa është e saktë ajo që duhet të jetë shtresë e trashë e yndyrës që plumbi të mos mundë të depërtojë e t’i lëndojë mjaftueshëm organet. Përkatësisht, cila trashësi e trupit është e mjaftueshme të absorbojë energjinë e plumbit.

Për të studiuar këtë kanë përdorur një produkt rezistues të mbushur me xhelatinë, pasi ka dendësi të ngjashme si edhe yndyra. Kjo e gjitha është diç në formë xheli balistik i cili përdoret në ndërtimin e shumë modeleve të trupit të njeriut.

Plumbi i shkrepur në gypin xhelatinoz të trashë 36 cm nga revolja me gaz, e mbushur me helium me shtypje të lartë, e cila çon deri aty që plumbi të dalë shumë shpejt nga gypi dhe të fluturojë pothuajse me shpejtësi tepër të madhe.

Shpejtësia e shënuar e plumbit ka qenë 500 m/s, ndërkaq shpejtësia e daljes 180 m/s. Megjithatë, është llogaritur trashësia të cilën do të duhej ta kishte njeriu për ta ndalur plumbin e tillë, dhe ajo është 72 centimetra.

Nuk ishte e lehtë as për shkencëtarët që ta dëshmonin këtë, por as neve që ta mendojmë njeriun i cili gjithkah përreth vetes të ketë nga 72 cm vetëm dhjamë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë