Sa do të duhej të jetë njeriu i shëndoshë në mënyrë që dhjami do të mund të ndalte plumbin

05.03.2019 01:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sa do të duhej të jetë njeriu i shëndoshë në mënyrë që dhjami do të mund të ndalte plumbin

Shkencëtarët i kanë dhënë përgjigje të saktë kësaj pyetjeje dhe ju do të befasoheni plotësisht

Laboratori Cavendish i Universitetit të Cambridge ka bërë testin në të cilin janë përpjekur që të llogarisin sa do të duhej patjetër të jenë të shëndoshë femra apo mashkulli që jetën e tyre të mos mund ta rrezikonte një plumb, transmeton Telegrafi.

Natyrisht që ndalja e plumbit me rastin e shpejtësisë së plotë më së shumti varet nga materiali në të cilin ai depërton, mirëpo edhe nga ajo se si janë shpërndarë shtresat e tyre, nga kalibri i kompozimit të plumbit, nga pluhuri në gëzhojë të plumbit (çfarë ndodh mu në shpejtësinë), si edhe nga faktorët e tjerë të dorës së dytë, për shembull kushtet meteorologjike.

Megjithatë, faktori më me ndikim në ndaljen e plumbit me rastin e depërtimit në trupin e njeriut është në shpërndarjen e energjisë impulsive të plumbit ashtu që ai mund të bëjë vetëm dëm të vogël apo pothuajse kurrfarë dëmi.

Kjo do të thotë që duhet patjetër të jeni të aftë të absorboni energjinë e plumbit.

Indet yndyrore, kur është fjala për trupin e njeriut, në të vërtetë janë energjia e shtresuar e metabolizmit gjatë një kohe të gjatë kohore.

Në esencë, yndyrat janë mbrojtës natyralë të organeve të njeriut nga shoku i cili vjen nga ambienti i jashtëm (natyrisht, pos funksioneve të tjera).

Mirëpo, shkencëtarët kanë synuar të mësojnë sa është e saktë ajo që duhet të jetë shtresë e trashë e yndyrës që plumbi të mos mundë të depërtojë e t’i lëndojë mjaftueshëm organet. Përkatësisht, cila trashësi e trupit është e mjaftueshme të absorbojë energjinë e plumbit.

Për të studiuar këtë kanë përdorur një produkt rezistues të mbushur me xhelatinë, pasi ka dendësi të ngjashme si edhe yndyra. Kjo e gjitha është diç në formë xheli balistik i cili përdoret në ndërtimin e shumë modeleve të trupit të njeriut.

Plumbi i shkrepur në gypin xhelatinoz të trashë 36 cm nga revolja me gaz, e mbushur me helium me shtypje të lartë, e cila çon deri aty që plumbi të dalë shumë shpejt nga gypi dhe të fluturojë pothuajse me shpejtësi tepër të madhe.

Shpejtësia e shënuar e plumbit ka qenë 500 m/s, ndërkaq shpejtësia e daljes 180 m/s. Megjithatë, është llogaritur trashësia të cilën do të duhej ta kishte njeriu për ta ndalur plumbin e tillë, dhe ajo është 72 centimetra.

Nuk ishte e lehtë as për shkencëtarët që ta dëshmonin këtë, por as neve që ta mendojmë njeriun i cili gjithkah përreth vetes të ketë nga 72 cm vetëm dhjamë. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Soni Malaj  plot stil dhe elegancë

Soni Malaj plot stil dhe elegancë

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer