Rusia thotë se SHBA po shkakton “shqetësim të thellë global”

14.11.2018 16:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rusia thotë se SHBA po shkakton “shqetësim të thellë global”

Kremlini tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara po shkaktojnë “shqetësim të thellë global”.
Zëdhënësi Dmitry Peskov i bëri këto komente dy javë pëpara një takimi të pritur midis presidentit rus, Vladimir Putin, dhe atij amerikan, Donald Trump, në Argjentinë.

“Fakti se Amerika është bërë e paparashikueshme së voni, nuk është sekret për askënd”, tha Peskov për televizionin rus Dozhd.

“Një paparashikueshmëri e tillë nga vendi më i madh, ekonomia më e fuqishme në botë, është shqetësim i thellë global”, tha ai.

Peskov nuk e kritikoi në mënyrë specifike Trumpin.

Zyrtarët rusë vazhdimisht thonë se Trump do marrëdhënie më të mira me Rusinë, porse atë e pengojnë kundërshtarët “rusofobikë” në SHBA.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre perëndimorë e kanë sanksionuar Rusinë për aneksimin e gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014.

SHBA tha, ditë më parë, se po shqyrton sanksione të reja kundër Rusisë për helmimin e një ish-spiuni rus me agjent nervor në Sallsbëri të Anglisë.

Rusia e mohon përfshirjen në këtë sulm që ka ndodhur në mars të këtij viti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja