“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

18.11.2019 12:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

Interesi i Rusisë është që të mos zgjidhet çështja e Kosovës dhe të gjitha konflikteve të ngrira në Ballkanin Perëndimor.

Rusa ka interes dhe është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës, pasi që nëse zgjidhet kjo çështje atëherë nuk do të ishte aq tërheqëse për Serbinë.

Kështu ka bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë në Rusi, Maksim Samorukov, zëvendësdrejtori i Qendrës “Carnegie” në Moskë, qendër kjo e cila merret me studimet në politikën e brendshme dhe të jashtme, marrëdhëniet ndërkombëtare, sigurinë ndërkombëtare dhe ekonominë, transmeton lajmi.net.

Sipas Samorukov, kur bëhet fjalë për ambiciet e Rusisë për t’u përfshirë në dialogun Beograd-Prishtinë, Kremlini zyrtar ka interes që të mos e zgjidhë këtë çështje dhe se deklaratat e zyrtarëve rusë për arritjen e një zgjidhjeje përfundimtare mund të shihen si të paqarta.

“Rusia, si në konfliktet e tjera në Ballkanin Perëndimor, nuk dëshiron që konflikti mes Serbisë dhe Kosovës të zgjidhet. Mbështetja e Rusisë në këtë kohë është thelbësore për Serbinë, kryesisht për shkak të situatës në Kosovë. Serbia ka nevojë për Rusinë ndërkombëtarisht dhe fuqinë e saj në Kombet e Bashkuara për të parandaluar njohjen e plotë të Kosovës. Sapo të zgjidhet konflikti, Rusia nuk do të jetë më aq tërheqëse për Serbinë. Por deri më tani, ne kemi parë kaq shumë probleme dhe pengesa në mënyrën e zgjidhjes së këtij konflikti që Rusia praktikisht nuk ka për të bërë shumë për ta parandaluar atë”, deklaroi Samorukov, transmeton më tutje lajmi.net.

Ai theksoi se në këtë kuptim, deklaratat që vijnë nga zyrtarët rusë janë të paqarta. Nga njëra anë sipas Samorukov, Rusia thotë se është e gatshme të mbështesë çdo zgjidhje të pranueshme për Serbinë, por nga ana tjetër thotë se duhet të bazohet në Rezolutën 1244 të OKB-së, e cila pengon pavarësinë e Kosovës.

Dhe është me këtë paqartësi siç thotë Samorukov, Rusia dëshiron t’i tregojë Serbisë që Kremlini, në të vërtetë, nuk e aprovon që Serbia të njohë Kosovën.

“Por unë sigurisht nuk do të thosha që Rusia është pengesa kryesore për zgjidhjen e këtij konflikti. Ka shumë pengesa në nivelin lokal dhe ka një rrugë të gjatë për të arritur një marrëveshje përfundimtare, kështu që Rusia mund të pushojë sepse zgjidhja përfundimtare nuk duket të jetë afër”, Samorukov.

Ai thekson se Ballkani Perëndimor nuk është përparësi për Rusinë dhe se nuk është i gatshëm të investojë shumë para ose përpjekje në rajon, por një gjë të tillë nuk e dëshiron as Perëndimin në Ballkan.

“Zhurma gjeopolitike në të cilën ndodhet rajoni aktualisht është ideale për Rusinë. Kjo nuk do të thotë as stabilizim i plotë, as destabilizim i plotë, por diçka ndërmjet tyre. Rusia nuk dëshiron që konfliktet e ngrira në Ballkan të zgjidhen, sepse konfliktet e ngrira e mbajnë Ballkanin Perëndimor larg NATO-s dhe Bashkimit Evropian, por Rusia gjithashtu nuk dëshiron që ato konflikte të bëhen aktive, sepse ajo gjithashtu ka linjën e saj të kuqe”, theksoi Samorukov në këtë intervistë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla