“Rusia dhe Kina do të vënë veto në anëtarësimin e Kosovës në OKB”

16.04.2018 14:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Rusia dhe Kina do të vënë veto në anëtarësimin e Kosovës në OKB”

Qeveria në Prishtinë nuk ka gjasa për anëtarësim në Kombet e Bashkuara sepse Rusia e Kina nuk kanë arsye të mos vënë veto në Këshillin e Sigurimit, thotë për “danas” Dushan Reliq, shef i Zyrës së Institutit gjerman për marrëdhënie ndërkombëtare e siguri në Berlin.

Veç kësaj, pesë anëtarët e Bashkimit Europian nuk janë të gatshëm ta njohin pavarësinë e Kosovës, para së gjithash për shkak të interesave të veta, për shembull Spanja të separatizmit në Katalonjë. Askush në BE nuk mund të kërkojë nga Beogradi diçka që pesë anëtarët e BE-së nuk janë të gatshëm ta bëjnë e kjo do të thotë që të pajtohet me shkëputjen e shqiptarëve të Kosovës, ka thënë ai, transmeton Koha.net.

Sipas tij, këto fakte e pamundësojnë Beogradin të punojë në normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën, si njëri nga parakushtet kryesore për hyrjen në BE që edhe formalisht e juridikisht të heqë dorë nga pjesa e territorit të vet. Se si do të dukej ky normalizim, sipas Reliqit , askush në këtë moment s’e di, madje as juristët perëndimorë të cilët me siguri diku janë duke e shkruar diku tekstin e marrëveshjes./koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Haradinaj: Gjykata Speciale s’kishte pse të formohej

Haradinaj: Gjykata Speciale s’kishte pse të formohej

Naim Geci rrëfen si u ekzekutua Ahmet Krasniqi para dyerve të ministrisë së Mbrojtjes

Naim Geci rrëfen si u ekzekutua Ahmet Krasniqi para dyerve të ministrisë së Mbrojtjes

Jakup Krasniqi e quan plakushe Carla Del Ponten, thotë se dështoi të dënonte kriminelët serbë në Hagë

Jakup Krasniqi e quan plakushe Carla Del Ponten, thotë se dështoi të dënonte kriminelët serbë në Hagë

Prokurori i Speciales e cilëson si produktive vizitën në Kosovë, a po përgatiten aktakuzat e para?

Prokurori i Speciales e cilëson si produktive vizitën në Kosovë, a po përgatiten aktakuzat e para?

Koci: Gjykata Speciale ka pranuar deklarata të besueshme nga 724 dëshmitarë nga Serbia

Koci: Gjykata Speciale ka pranuar deklarata të besueshme nga 724 dëshmitarë nga Serbia

Mergim Lushtaku merr konfirmimin e Emirateve në përkrahjen e Kosovës për anëtarësim në Interpol

Mergim Lushtaku merr konfirmimin e Emirateve në përkrahjen e Kosovës për anëtarësim në Interpol

I kërkuari i INTERPOL, organizonte koncerte në Kosovë

I kërkuari i INTERPOL, organizonte koncerte në Kosovë

Të miturit u arratisën nga burgu i Lipjanit me ndihmë nga jashtë

Të miturit u arratisën nga burgu i Lipjanit me ndihmë nga jashtë

Aktgjykimet e prera në 45 raste, kusht për liberalizimin e vizave

Aktgjykimet e prera në 45 raste, kusht për liberalizimin e vizave

Komandati i KFOR-it: Kosova të fokusohet në formimin e Ushtrisë dhe dialogun

Komandati i KFOR-it: Kosova të fokusohet në formimin e Ushtrisë dhe dialogun

Mos liberalizimi i vizave, faji hidhet te Bashkimi Evropian

Mos liberalizimi i vizave, faji hidhet te Bashkimi Evropian

Pacolli injoron Kuvendin, me letër u kërkon deputetëve sugjerime për INTERPOL

Pacolli injoron Kuvendin, me letër u kërkon deputetëve sugjerime për INTERPOL

Zyra e presidentit: Dialogu ende s’ka hyrë në fazën finale

Zyra e presidentit: Dialogu ende s’ka hyrë në fazën finale

Ministri Shala merr vendim që ndalon shitjen dhe shërbimin e alkoolit dhe duhanit për të miturit

Ministri Shala merr vendim që ndalon shitjen dhe shërbimin e alkoolit dhe duhanit për të miturit

Dënohet ish-shoferi i ‘Bechtel-Enka’

Dënohet ish-shoferi i ‘Bechtel-Enka’

Gjykata në Prishtinë jep detaje lidhur me dënimin e Shukri Bujës

Gjykata në Prishtinë jep detaje lidhur me dënimin e Shukri Bujës